zvolen.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Zvolen

Aktuálne spravodajstvo

Starosta Londýna žiada po brexite viac autonómie

Sadiq Khan žiada, aby boli Londýnu priznané väčšie fiškálne právomoci vrátane práva na zvyšovanie daní. Londýn 28. júna (WebNoviny.sk) - Starosta Londýna Sadiq Khan povedal, že britská metropola potrebuje viac autonómie, aby sa prispôsobila novej realite, a síce očakávanému odchodu Británie z Európskej únie. Informovala o tom agentúra AP. VŠETKO O BREXITE Podľa Khana je rozšírenie autonómie Londýna potrebné na to, aby sa zamedzilo neistote, ktorá by mohla poškodiť tamojšie hospodárstvo. Londýnsky starosta podľa vlastných slov "nežiada, aby Londýn získal väčší kus z britského koláča", iba to, aby Londýnčania "dostali väčšiu kontrolu nad tým kusom koláča, ktorý už majú". Khan žiada, aby boli Londýnu priznané väčšie fiškálne právomoci vrátane práva na zvyšovanie daní. Dosiahnuť chce tiež väčšiu kontrolu nad miestnym podnikaním a ďalšími kľúčovými oblasťami, akými sú bývanie, plánovanie, doprava, zdravotníctvo, polícia či súdnictvo. BREXIT: BRITI ROZHODLI, VEĽKÁ BRITÁNIA OPÚŠŤA EÚ Napriek tomu, že Londýn v súčasnosti už istú mieru nezávislosti voči centrálnym britským úradom má, jeho vedenie nedisponuje takými právomocami, aké majú administratívy niektorých iných svetových metropol, napríklad New Yorku. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Starosta Londýna žiada po brexite viac autonómie

Ferrari plánuje agresívnu stratégiu na okruhu v Silverstone

Sebastian Vettel a Kimi Räikkönen využijú na VC Veľkej Británie po dva balíky tvrdých, tri stredne tvrdých a osem mäkkých pneumatík Pirelli.SILVERSTONE 28. júna (WebNoviny.sk) - Piloti Mercedesu Lewis Hamilton a Nico Rosberg budú mať na Veľkej cene Veľkej Británie formuly 1 (8. - 10. júla) k dispozícii rovnakú kombináciu pneumatík. Jazdci majstrovského tímu si zvolili po jednom súbore tvrdých, päť stredne tvrdých a sedem mäkkých zmesí. Rovnakou cestou pôjdu vo Williamse, Renaulte, McLarene aj Manore. Pre agresívnejšiu stratégiu sa rozhodli vo Ferrari, Sebastian Vettel a Kimi Räikkönen využijú po dva balíky tvrdých, tri stredne tvrdých a osem mäkkých pneumatík Pirelli. Tím Red Bull si vybral kombináciu 2-4-7. Až tri súbory tvrdých gúm (hard) si zvolili piloti Force Indie a budú mať k dispozícii aj najmenej mäkkých zmesí - šesť. Až po deväť balíkov softov si vybrali v Sauberi. Informoval portál motorsport.com. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ferrari plánuje agresívnu stratégiu na okruhu v Silverstone

Niektorí majitelia Volkswagenov dostanú mastné odškodné

Náhrada škôd za emisie bude Volkswagen v USA stáť vyše 15 miliárd amerických dolárov.WASHINGTON 28. júna (WebNoviny.sk) - Odškodnenie majiteľov vozidiel Volkswagen s dieselovými motormi v USA a dohoda o náhrade škody s americkým regulátorom bude automobilku stáť vyše 15 miliárd amerických dolárov (USD). Uviedli to dva zdroje oboznámené s problematikou. Urovnanie zahŕňa sumu 10,033 miliárd USD potrebnú na odkúpenie zhruba 475 tisíc vozidiel a takmer päť miliárd USD na odškodnenie vplyvov nadmerných emisií a na podporu výroby áut s nulovými emisiami, uviedli zdroje. Separátna dohoda s ministrami spravodlivosti takmer všetkým štátov USA v otázke nadmerných emisií by mala znamenať náklady v objeme vyše 500 miliónov USD, uviedol ďalší zdroj. Prvé dva zdroje, ktoré hovorili pod podmienkou zachovania anonymity, uviedli, že majitelia Volkswagenov s dvojlitrovými dieselovými motormi vyrobenými v rokoch 2009 až 2015 dostanú odškodné prinajmenšom po 5100 USD spolu s odhadovanou hodnotou vozidla k septembru 2015, kedy emisný škandál vypukol. Niektorí majitelia áut dostanú odškodné až 10 tisíc USD, v závislosti od hodnoty auta, uviedol prvý zo zdrojov. Súčasťou celkovej sumy na urovnanie sú náklady 2,7 miliardy USD na odškodnenie nadmerných emisií a dve miliardy USD v rámci investícií Volkswagenu do zelených energií a výroby vozidiel s nulovými emisiami, uviedli prvé zdroje. Financie na zelenú energiu a na snahu o výrobu vozidiel s nulovými emisiami sa majú vynaložiť počas desiatich rokov. (1 EUR = 1,0998 USD) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Niektorí majitelia Volkswagenov dostanú mastné odškodné

Poplach v Kiskovom paláci, v noci tam vnikol neznámy muž

Neznámy muž sa dostal do Prezidentského paláca, podľa doterajšieho zistenia nič nepoškodil ani nič neodcudzil.BRATISLAVA 28. júna (WebNoviny.sk) - Mimoriadny bezpečnostný incident sa stal v noci z pondelka na utorok v Prezidentskom paláci v Bratislave. Neznámy muž okolo 1:00 preskočil sklenený plot zo zadnej strany Prezidentského paláca a dostal sa na zadné nádvorie. Následne vstúpil do budovy nezabezpečeným zamestnaneckým vchodom a vyšiel po schodoch na najvyššie poschodie, kde strávil približne 20 minút. Na tomto poschodí sa spustil bezpečnostný systém, ktorý vyhodnotili ako falošný poplach a vypli ho. Informoval o tom poradca prezidenta pre komunikáciu Roman Krpelan s tým, že muž následne tou istou trasou zišiel na zadné nádvorie, dostal sa k bočnému vstupu do Prezidentského paláca z Banskobystrickej ulice, ktorý si z vnútornej strany otvoril a odišiel. Tvár neznámeho muža zachytili bezpečnostné kamery. Ochranu Prezidentského paláca 24 hodín denne zabezpečuje Úrad pre ochranu ústavných činiteľov, ktorý patrí pod ministerstvo vnútra. Priestory paláca ráno prezreli pyrotechnici, momentálne zabezpečujú ďalšie stopy. Neznámy muž v paláci podľa doterajšieho zistenia nič nepoškodil ani nič neodcudzil. Prezident dostal informáciu o tomto incidente o 7:00. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Poplach v Kiskovom paláci, v noci tam vnikol neznámy muž

Aké platy očakávajú absolventi? Niektorí aj vyše tisíc eur

Absolventi vyšokých škôl očakávali minulý rok plat v priemere 935 eur. Svoju hodnotu na pracovnom trhu si cenia najvyššie absolventi odboru informatika, najnižšie platové očakávania majú absolventi fakúlt humanitného a pedagogického zamerania.BRATISLAVA 28. júna (WebNoviny.sk) - Priemerný očakávaný plat absolventov vysokých škôl uvádzaný v ich životopisoch, keď vstupujú na trh práce, bol minulý rok 935 eur mesačne. Uvádza to portál Profesia.sk, ktorý pri počítaní priemerného očakávaného platu absolventov vychádzal zo vzorky 10 559 respondentov. Informovala o tom PR manažérka spoločnosti Profesia Katarína Klembalová. "Absolventi, ktorí prichádzajú na trh práce, vyžadujú od zamestnávateľa dobrý plat, benefity a flexibilitu. Sú sebavedomí, neboja sa diskutovať o podmienkach a záleží im na tom, pre akú značku zamestnávateľa budú pracovať," uviedla výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia Ivana Molnárová. Najmenšie očakávania majú absolventi pedagogiky a teológie Svoju hodnotu na pracovnom trhu si cenia najvyššie absolventi odboru informatika. Na svojej výplatnej páske by radi videli v priemere 1113 eur v hrubom. Očakávania nad priemerom majú aj absolventi strojárstva, stavebníctva, ekonomiky či práva. Naopak, najmenšie očakávania majú absolventi pedagogiky a teológie. Práve tí by sa uspokojili s nástupným platom pod úrovňou 800 eur v hrubom. Z pohľadu vyštudovanej školy najvyššie platové očakávania majú jednoznačne absolventi Slovenskej technickej univerzity – konkrétne bývalí študenti Fakulty elektrotechniky a informatiky, ktorí by chceli zarábať 1 312 eur mesačne v hrubom. Hneď za nimi by sa na druhej a tretej priečke v rebríčku umiestnili absolventi Fakulty informatiky a informačných technológií a Strojníckej fakulty. Očakávania absolventov s technickým zameraním sú teda nadpriemerné. Súvisí to aj s tým, že na pracovnom trhu je nedostatok práve technicky orientovaných ľudí a preto je pre absolventov s týmto zameraním jednoduchšie uplatniť sa. Študenti informatiky chcú ostať pracovať v odbore Najnižšie platové očakávania majú absolventi fakúlt humanitného a pedagogického zamerania. Bývalí študenti Fakulty stredoeurópskych štúdií na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v políčku "Očakávaný plat" uviedli priemerne sumu 657 eur v hrubom. Pre porovnanie, priemerná hrubá mesačná mzda vysokoškolsky vzdelaného človeka je podľa portálu Platy.sk 1150 eur v hrubom, v prípade stredoškolsky vzdelaného človeka je to 846 eur v hrubom. Zatiaľ čo študenti humanitných, filozofických a pedagogických škôl si hľadajú podľa portálu prácu po škole v administratíve, študenti, ktorí vyštudovali informatiku, vo svojich životopisoch uvádzajú, že po skončení školy by chceli zostať pracovať v odbore, ktorý vyštudovali. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Aké platy očakávajú absolventi? Niektorí aj vyše tisíc eur

Juncker zakázal akékoľvek neoficiálne rokovania s Britániou

Akékoľvek rokovania medzi Londýnom a Bruselom budú podľa neho možné len po tom, keď Británia na základe výsledkov referenda oficiálne oznámi svoj úmysel vystúpiť z EÚ. Brusel 28. júna (WebNoviny.sk) - Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vyzval Britániu, aby čo najskôr vyjasnila svoju politickú pozíciu po minulotýždňovom referende o brexite. Súčasne zdôraznil, že zakazuje akékoľvek neoficiálne a tajné rokovania medzi britskými a európskymi predstaviteľmi, informovala agentúra AP. BREXIT: BRITI ROZHODLI, VEĽKÁ BRITÁNIA OPÚŠŤA EÚ "Chcem, aby Spojené kráľovstvo vyjasnilo svoju pozíciu - nie dnes, nie zajtra o deviatej, ale čoskoro. Nemôžeme si dovoliť zotrvávať v dlhom období neistoty," vyhlásil Juncker na mimoriadnom zasadnutí Európskeho parlamentu. Akékoľvek rokovania medzi Londýnom a Bruselom budú podľa neho možné len po tom, keď Británia na základe výsledkov referenda oficiálne oznámi svoj úmysel vystúpiť z EÚ. Kým sa tak nestane, nebudú na tému brexit prebiehať nijaké tajné ani kuloárne rozhovory medzi predstaviteľmi Británie a členmi Európskej komisie alebo jednotlivých členských štátov. "Zakazujem to," zdôraznil Juncker. VŠETKO O BREXITE Britská vláda naznačuje, že odchod z EÚ môže oznámiť až o niekoľko mesiacov - možno až v októbri tohto roku -, proti čomu už protestovali viacerí európski lídri. Britský minister zdravotníctva Jeremy Hunt napríklad vyjadril názor, že proces brexitu by sa mal spustiť až potom, keď sa podarí dosiahnuť novú dohodu medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Juncker zakázal akékoľvek neoficiálne rokovania s Britániou

Britský minister financií avizuje pre brexit zvýšenie daní

Prispôsobujeme sa životu mimo EÚ, ktorý nebude tak ekonomicky ružový, ako bol v únii, povedal to britský minister financií George Osborne.LONDÝN 28. júna (WebNoviny.sk) - Britský minister financií George Osborne v utorok oznámil, že Veľká Británia bude musieť zvýšiť dane a škrtnúť výdavky, aby sa vyrovnala s hospodárskymi ťažkosťami vyvolanými rozhodnutím voličov vystúpiť z Európskej únie. BREXIT: BRITI ROZHODLI, VEĽKÁ BRITÁNIA OPÚŠŤA EÚ "Rozhodne budeme musieť ľuďom poskytnúť fiškálnu istotu, budeme musieť ukázať krajine a svetu, že vláda dokáže fungovať v rámci svojich prostriedkov," povedal Osborne pre britskú rozhlasovú stanicu BBC. Na otázku rozhlasu, či to znamená, že sa zvýšia dane a obmedzia výdavky, Osborne odpovedal, "áno, samozrejme". VŠETKO O BREXITE Po zverejnení výsledkov štvrtkového referenda, v ktorom sa britskí voliči vyslovili za odchod krajiny z EÚ, sa libra prepadla najnižšie za takmer 31 rokov a trhy sa otriasli. Minister financií uviedol, že Británia sa nachádza v období hospodárskej adaptácie. "Prispôsobujeme sa životu mimo EÚ, ktorý nebude tak ekonomicky ružový, ako bol v únii," povedal Osborne pre BBC. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Britský minister financií avizuje pre brexit zvýšenie daní

Týchto 30 hráčov sa môže popýšiť čerstvými titulmi

BRATISLAVA 28. júna (WBN/PR) - Nielen, že trénujú, aby sa im darilo v samotných zápasoch, ale tiež navštevujú prednášky na vysokých školách či univerzitách, aby uspeli na skúškach. Hráči EUHL (Európska univerzitná hokejová liga) sú živým príkladom toho, ako možno skĺbiť šport so vzdelaním. a tak sa im darí nielen na ľade, ale tiež na akademickej pôde – za ostatný rok si vysokoškolský titul pripísalo pred meno 30 hráčov! Myšlienka univerzitného hokeja a teda dávať rovnakú váhu vzdelávaniu a športu prináša ďalšie ovocie. Väčšina manažérov jednotlivých účastníckych tímov spomínanej súťaže ponúkla informácie o svojich hráčoch – absolventoch, ktorí len pred niekoľkými dňami či týždňami úspešne zvládli štátne skúšky a pripísali si pred meno akademický titul. Z toho bakalárskeho sa teší až 18 hráčov: Ivan Janečko, Tomáš Málus, Peter Kováčik, Dominik Ferleťjak, Matej Majling, Filip Mančák (všetci UMB Banská Bystrica), Martin Babják, Juraj, Gašparovič, Tomáš Kandráč (všetci Gladiators Trenčín), Dominik Turák (Diplomats Pressburg), Karolina Šimůnková, Miroslav Brand (obaja Akademici Plzeň), Matúš Baláž, Libor Bartoš (obaja Univerzita Karlova Praha), Tomáš Hlaváč, Rostislav Zilcher, Marek Herna, Jiří Polák, Petr Urbánek (všetci Technika Praha). Erik Borbély (Gladiators Trenčín) sa ako jediný dokonca môže pochváliť americkým titulom B.S.B.A. Rovnako úspešní boli hráči – študenti aj na druhom stupni a teda tí, ktorí bojovali o titul Mgr.: Sebastián Akantis (UMB Banská Bystrica), Václav Polívka (Akademici Plzeň), Martin Žák (Technika Praha) a Ing.: Miroslav Uhlík (Gladiators Trenčín), Štefan Mader, Marek Kanda, Michal Galko, Boris Goga (všetci HK Slávia STU), Vojtěch Vokatý (Univerzita Karlova Praha). Daniel Kolář z Technika Praha dokonca úspešne absolvoval štúdium na fakulte architektúry, pred menom si tak už píše Ing. arch. Keďže pravidlá EUHL umožňujú hrať i hráčom – študentom maturitného ročníka, aj z tejto oblasti je tu jeden šťastlivec, ktorý sa po absolvovaní strednej školy teší zo zaslúženého voľna – Maximilián Sochor (HK Slávia STU). Okrem samotných hráčov sa však štúdiu na vysokých školách a univerzitách venujú aj členovia realizačných tímov jednotlivých mužstiev. Tréner Lukáš Opáth (UMB) sa môže pochváliť malým doktorátom a teda titulom PaeDr., manažér Jozef Snopek (STU) prezmenu zvládol dizertačnú skúšku v odbore jadrové a fyzikálne inžinierstvo na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU a manažér Jozef Hrabina (Diplomats Pressburg) je čerstvým magistrom. Diana Pápešová, ktorá ešte minulý rok hrávala za Gladiators Trenčín a v ostatnej sezóne sa ujala funkcie kustóda, si pripísala pred meno titul Bc., novinárka pražského tímu Michaela Příhonská a fotograf Martin Kurfiřt (Akademici Plzeň) sa naopak tešia z titulu Mgr. Univerzitný hokej v Európe tak napreduje nielen vďaka úspechom na ľade, ale tiež tým na akademickej pôde. "Veľmi nás teší, že sa našim hráčom darí i v škole. Napriek nemalému počtu tréningov a zápasov dokážu zvládať aj štúdium a sú tak príkladom aj pre ďalších. Takto vysoký počet úspešných absolventov je dôkazom toho, že ak človek niečo naozaj chce, dokáže to zvládnuť. Musí hľadať cesty a riešenia, a nie sa vyhovárať," vyjadril sa viceprezident EUHA Ľubomír Sekeráš. autor: Janka Danková Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Týchto 30 hráčov sa môže popýšiť čerstvými titulmi

Cannondale na Tour de France s lídrom Rollandom

Pierre Rolland je súčasťou tímu Cannondale prvú sezónu, na Tour de France je jeho najlepším výsledkom ôsme miesto z roku 2012.BRATISLAVA 28. júna (WebNoviny.sk) - Domáci cyklista Pierre Rolland bude lídrom tímu Cannondale na blížiacich sa pretekoch Tour de France (2. - 24. júla). Dvadsaťdeväťročnému vrchárskemu špecialistovi budú pri pokuse čo najlepšie sa umiestniť v celkovej klasifikácii pomáhať Matti Breschel, Lawson Craddock, Alex Howes, Kristijan Koren, Sebastian Langeveld, Ramunas Navardauskas, Tom-Jelte Slagter a Dylan van Baarle. VŠETKO O TOUR DE FRANCE "Na Tour mierime s mužstvom okolo Pierra Rollanda. Možno nie je explozívny cyklista, ale v posledných pár dňoch niektorých prekvapí. Tiež budeme pomáhať Craddockovi pri naplnení jeho potenciálu na prvej Tour," povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Slipstream Sports Jonathan Vaughters. Odporúčame: Obrazom: Program, výsledky, profily etáp Tour de France 2016 Rolland je súčasťou tímu Cannondale prvú sezónu, na Tour de France je jeho najlepším výsledkom ôsme miesto z roku 2012. V edíciách 2011 a 2015 bol desiaty. Tento rok dosiahol najhodnotnejšie umiestnenie na júnových pretekoch Critérium du Dauphiné, kde obsadil desiatu priečku. "Tour je jedným z najväčších športových podujatí na svete. Od mladosti som chcel byť jeho súčasťou a vyhrávať etapy. Mnoho dní som trénoval a spolu s tímom máme veľmi dobrý pocit. Očakávam od seba aj kolegov skvelé výkony. Viem, že to bude ťažké, ale vydám zo seba všetko," dodal Rolland. Informácie sú z webu Cyclingnews. Nominácia tímu Cannondale na Tour de France: Matti Breschel, Lawson Craddock, Alex Howes, Kristijan Koren, Sebastian Langeveld, Ramunas Navardauskas, Pierre Rolland, Tom-Jelte Slagter, Dylan van Baarle Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Cannondale na Tour de France s lídrom Rollandom

Minister Hunt navrhol druhé referendum o podmienkach brexitu

Až dovtedy, kým sa tieto otázky nepodarí vyriešiť, Spojené kráľovstvo by podľa Hunta nemalo spúšťať proces odchodu z EÚ.Londýn 28. júna (WebNoviny.sk) - Británia by mala vyrokovať novú dohodu s Európskou úniou a následne ju predložiť voličom na schválenie v referende alebo v parlamentných voľbách. Uviedol to britský minister zdravotníctva Jeremy Hunt v článku, ktorý v pondelok večer zverejnil na svojom webe denník Daily Telegraph. Minister, ktorý je členom vládnej Konzervatívnej strany, vyjadril presvedčenie, že Británia musí - podobne ako napríklad Nórsko - zostať súčasťou jednotného európskeho trhu a v rokovaniach s Bruselom dosiahnuť "rozumný kompromis" ohľadne voľného pohybu osôb. Až dovtedy, kým sa tieto otázky nepodarí vyriešiť, Spojené kráľovstvo by podľa Hunta nemalo spúšťať proces odchodu z EÚ tým, že uplatní článok 50 (Lisabonskej zmluvy). Mohlo by sa totiž stať, že Británia napokon zostane bez akejkoľvek dohody s úniou. BREXIT: BRITI ROZHODLI, VEĽKÁ BRITÁNIA OPÚŠŤA EÚ (online) "Predtým, než spustíme odpočítavanie, musíme vyrokovať dohodu a predložiť ju obyvateľom Británie - či už v referende, alebo prostredníctvom prehlásenia konzervatívcov v rámci nových všeobecných volieb," napísal Hunt. Podľa Daily Telegraphu ide o vôbec prvého člena britskej vlády, ktorý vyzval na konanie nového referenda po minulotýždňovom plebiscite, v ktorom voliči rozhodli o odchode krajiny z EÚ. Hunt zdôraznil, že výsledok referenda treba rešpektovať, a že teda Británia každopádne z EÚ odíde. Občania sa však podľa neho musia ešte vyjadriť ku konkrétnym podmienkam brexitu, ktoré upravia nový vzťah medzi Spojeným kráľovstvom a úniou. Takáto dohoda je podľa Hunta v obojstrannom záujme Londýna aj Bruselu. Odporúčame: Gibraltár rokuje so Škótskom o ich zotrvaní v EÚ Angličtinu by mohli vyškrtnúť spomedzi úradných jazykov EÚ Cameron vystúpil v parlamente s prvým prejavom po brexite Kerry vyzval EÚ na zachovanie chladnej hlavy ohľadom brexitu Poľská háveď domov! Po brexite sa množia útoky na migrantov Kým Británia oficiálne neoznámi brexit, nebudú rokovania Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Minister Hunt navrhol druhé referendum o podmienkach brexitu

Peter Bažík chystá pre fanúšikov niekoľko prekvapení

Už čoskoro by chcel hudobník podľa vlastných slov zverejniť videoklip k singlu Rátaj s tým.BRATISLAVA 28. júna (WebNoviny.sk) - Slovenský spevák a hudobník Peter Bažík plánuje svojich fanúšikov v dohľadnej dobe hneď niekoľkokrát potešiť. Po vydaní svojho debutového albumu Kto som (2015) pripravuje už podľa vlastných slov v tejto chvíli ďalšie pesničky, chystá sa nakrúcať videoklipy a uzatvára nové spolupráce. "Jedna z prvých, ktorá sa nedávno podarila, je spolupráca s dídžejským duom Switch2smile, ktoré pôsobilo väčšinou v zahraničí, na Miami alebo na Ibize. Zremixovali moju pesničku Say my name, tento remix hrajú už i rádiá, čomu sa veľmi teším. Opäť to začína žiť. Človek stále hľadá možnosti a cestičky kadiaľ ísť, a keď nájde tú, ktorou to ide, tak jednoducho vykročí. A to sa práve stalo. Veci sa začali hýbať, vybudovali sme novú webstránku, vyšla reedícia albumu (Kto som, pozn. red.), zatiaľ len na USB, no začína rásť dopyt aj po klasických CD nosičoch, tak uvidíme... A čo ma teší najviac, začal mi rásť počet fanúšikov. Z toho mám obrovskú radosť," poznamenal 31-ročný rodák z Habovky v rozhovore pre agentúru SITA. Fanúšikov si mladý interpret natoľko váži, že sa nimi nechal ovplyvniť i pri výbere piesne, ku ktorej nakrúti svoj najbližší videoklip. "Popridávali sme na YouTube pred časom videá mojich pesničiek len s textami a tie začali mať postupne celkom veľkú sledovanosť. Najviac pozretí má singel Rátaj s tým, tak sme sa rozhodli, že prvý z pripravovaných videoklipov natočíme práve k nemu. Ďakujeme fanúšikom, že nám pomohli s výberom. Už sme v počiatočnom štádiu príprav, momentálne riešime rozpočet. Chceli by sme, aby klip vyšiel čím skôr," uviedol Bažík. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Peter Bažík chystá pre fanúšikov niekoľko prekvapení

Sieň slávy NHL sa rozšíri, medzi nesmrteľných aj Lindros

Zverejnili mená štyroch laureátov, ktorí vstúpia do Siene slávy NHL.NEW YORK 28. júna (WebNoviny.sk) - Do hokejovej Siene slávy NHL v kanadskom Toronte tento rok uvedú Erika Lindrosa, Sergeja Makarova, Rogieho Vachona a Pata Quinna. Mená štyroch laureátov zverejnili v pondelok. Kanaďan Lindros bol najvážnejším kandidátom na vstup do dvorany. Čakal naň šesť rokov. "Chvíľu to trvalo, ale teraz sa už môžem spokojne obzrieť za seba a povedať si, že to konečne vyšlo. Niekedy sa človek zastaví a zapochybuje o sebe. Ale napriek všetkému je to veľká česť. Kruh sa uzavrel," povedal Lindros, ktorému správu zvestoval šéf Siene slávy NHL Lanny McDonald. Práve šoféroval a od telefonátu sa vraj neprestal usmievať. Kanadský "tvrďas" Lindros bol prototypom silového centra Lindros zaujal už pri svojom vstupe do NHL, keď odmietol hrať za Québec Nordiques, ktorí si ho v roku 1991 vybrali ako jednotku draftu. Vynútil si výmenu do Philadelphie a nikdy to vraj neoľutoval. Kanadský "tvrďas" bol prototypom silového centra, čo púta pozornosť urastenou postavou, z ktorej pramenil jeho tvrdý štýl hry. Mnohokrát naň doplatil vážnymi zraneniami, predovšetkým otrasmi mozgu, ktoré mu znemožnili odohrať viac stretnutí než 760. Nazbieral v nich však 865 bodov a 1398 trestných minút, získal Hartovu trofej pre najužitočnejšieho hráča ligy. S reprezentáciou Kanady triumfoval na ZOH v Salt Lake City 2002. Bol dvojnásobným juniorským majstrom sveta. Na Stanleyho pohár si však nikdy nesiahol. V roku 1997 bol s philadelphskou "légiou skazy" vo finále. "To ma bude navždy mrzieť. Prázdne miesto, ktoré zostane nezaplnené. Aj tak sa ale s vďakou mám k čomu vracať. Bol som súčasťou rôznych tímov," povedal 43-ročný bývalý stredný útočník, ktorý si v NHL obliekal ešte dresy New Yorku Rangers, Toronta Maple Leafs a Dallasu Stars. S Lindrosovými úspechmi bola prepojená aj kariéra trénera Pata Quinna. Kanaďanov doviedol k spomenutému olympijskému zlatu zo Salt Lake City a v sezóne 1979/80 ťahal s Philadelphiou šnúru 35 víťazstiev. Zomrel v novembri 2014. "Pozrel by sa na mená troch hráčov, ktorých dnes nominovali, a povedal by: ´Ako ma mohli vybrať?´. Je to ako šľahačka na torte," povedala Quinnova dcéra Kalli. O nominovaných rozhodla 18-členná komisia Igor Larionov bude mať v Sieni slávy NHL spoluhráča z legendárneho sovietskeho útoku Sergeja Makarova. Ľavý krídelník sa dostal do severoamerickej súťaže ako 31-ročný, ale nestratil sa ani v nej. Hneď získal Calderovu trofej pre najlepšieho nováčika a celkovo v tímoch Calgary Flames, San Jose Sharks a Dallas Stars zaznamenal 384 kanadských bodov v 424 zápasoch. "Dokázal sa najrýchlejšie presunúť z útoku do obrany a nikdy nestrácal puk," charakterizoval ruského hokejistu McDonald. Larionova uviedli do siene v roku 2008. Rogie Vachon vychytal Montrealu tri prvenstvá v Stanleyho pohári a vyslúžil si aj Vezinovu trofej pre najlepšieho brankára sezóny 1967/68. Na pozvánku do hokejovej večnosti čakal 30 rokov a vraj už aj prestal dúfať. "Ako prvý na mňa v NHL vystrelil Gordie Howe z protiútoku. Nepamätám sa, či som zatvoril oči, ale nejako som ho zastavil a možno vďaka tomu som vydržal v súťaži 16 rokov," zaspomínal 70-ročný Kanaďan. Z favorizovaných kandidátov tento rok neuspeli napríklad Mark Recchi, Paul Kariya, Jeremy Roenick, Dave Andreychuk či Curtis Joseph. V novembri 2015 uviedli do torontskej dvorany hviezdne kvarteto Nicklas Lidström, Sergej Fiodorov, Chris Pronger a Phil Housley. O nominovaných rozhodla 18-členná komisia zložená z príslušníkov Siene slávy a odborníkov v oblasti médií. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Sieň slávy NHL sa rozšíri, medzi nesmrteľných aj Lindros

Gibraltár rokuje so Škótskom o ich zotrvaní v EÚ

Obyvatelia Gibraltáru a Škótska vo štvrtkovom referende hlasovali proti brexitu.Londýn/Bratislava 28. júna (WebNoviny.sk) - Gibraltár rokuje so Škótskom o pláne, ktorý by umožnil zotrvanie častí Spojeného kráľovstva v EÚ. Informovala o tom spravodajská spoločnosť BBC. Predseda gibraltárskej vlády Fabian Picardo pre BBC potvrdil, že so škótskou premiérkou Nicolou Sturgeonovou hovoril o rôznych možnostiach. BREXIT: BRITI ROZHODLI, VEĽKÁ BRITÁNIA OPÚŠŤA EÚ (online) Jednou z nich je tá, že Gibraltár a Škótsko, kde sa vo štvrtkovom referende väčšina voličov vyslovila proti brexitu, by v EÚ zostali. Podľa BBC sa za ďalšieho potenciálneho partnera týchto rokovaní považuje aj Severné Írsko, kde sa tiež väčšina voličov v plebiscite priklonila k zotrvaniu Británie v EÚ. "Viem si predstaviť situáciu, keď niektoré časti súčasného členského štátu Spojené kráľovstvo odídu a ostatné zostanú," uviedol Picardo. Vysvetlil, že by to znamenalo, že daný subjekt by nemusel žiadať o prijatie do EÚ, ale zostal by členom za súčasných podmienok. K tým častiam monarchie, ktoré by EÚ mali opustiť, by sa pristupovalo "nie nevyhnutne v zmysle článku 50" Lisabonskej zmluvy, vysvetlil Picardo. BBC pripomenula, že pre takýto postup už existuje precedens. Je ním prípad Dánska, ktoré vstúpilo do Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) v roku 1973 - spolu s Britániou a Írskom. Odporúčame: Angličtinu by mohli vyškrtnúť spomedzi úradných jazykov EÚ Cameron vystúpil v parlamente s prvým prejavom po brexite Kerry vyzval EÚ na zachovanie chladnej hlavy ohľadom brexitu Poľská háveď domov! Po brexite sa množia útoky na migrantov Kým Británia oficiálne neoznámi brexit, nebudú rokovania V roku 1979 však Grónsko, ktoré bolo dovtedy súčasťou Dánska, získalo samostatnosť a na základe referenda z roku 1982 o tri roky neskôr - v roku 1985 - zo spoločenstva vystúpilo. Nicola Sturgeonová už v uplynulých dňoch naznačila, že druhé referendum o nezávislosti Škótska je po víťazstve prívržencov brexitu v referende "veľmi pravdepodobné". Za zotrvanie Británie v EÚ hlasovalo na Gibraltáre viac ako 95 percent voličov. Veľká väčšina Gibraltárčanov chce, aby táto enkláva bola súčasťou Británie, čo potvrdili aj v referende v roku 2002. Jeho vláda koncom minulého týždňa opäť odmietla návrh Španielska na rozdelenie zvrchovanosti nad Gibraltárom medzi Španielsko a Britániu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Gibraltár rokuje so Škótskom o ich zotrvaní v EÚ

V Slovenskom raji si pripomenú obete pádu vrtuľníka

Záchranársky vrtuľník spoločnosti AIR - TRANSPORT EUROPE (ATE) sa zrútil v lokalite kláštorná roklina v Národnom parku Slovenský raj v piatok podvečer 17. júla 2015.POPRAD 28. júna (WebNoviny.sk) – Na Symbolickom cintoríne Kláštorisko v Slovenskom raji si po roku pripomenú záchranárov, ktorí počas záchrannej akcie tragicky zahynuli pri páde vrtuľníka v Prielome Hornádu. Pietna spomienka sa uskutoční v deň výročia, a to v nedeľu 17. júla o 11:00. Informovali o tom záchranári Horskej záchrannej služby. Odporúčame: Za tragický pád vrtuľníka v Slovenskom raji môžu dva faktory Tisícky ľudí sa lúčili so záchranármi, ktorí zahynuli v Raji Obrazom: Záchranárov sprevádzal na poslednej ceste vrtuľník Záchranársky vrtuľník spoločnosti AIR - TRANSPORT EUROPE (ATE) sa zrútil v lokalite kláštorná roklina v Národnom parku Slovenský raj v piatok podvečer 17. júla 2015. Obrazom: Haváriu vrtuľníka v Slovenskom Raji O život počas nehody prišla štvorčlenná posádka, ktorú tvoril 44-ročný pilot vrtuľníka Ľubomír Majerčák, 34-ročný letecký záchranár Martin Svitana, 45-ročný lekár Marek Rigda a 37-ročný náčelník Horskej záchrannej služby v Slovenskom raji Dušan Leskovjanský. Leteckí záchranári vtedy leteli na pomoc zranenému nemeckému chlapcovi. Obrazom: Posledná rozlúčka so záchranármi, ktorí zahynuli v Slovenskom raji Podľa výsledkov vyšetrovania tragickej leteckej nehody, ukončeného v marci tohto roka, sa pod tragédiu podpísal ľudský faktor. Závery znaleckého dokazovania potvrdili, že technický stav vrtuľníka nebol príčinou tragédie, pod tú sa podpísal ľudský faktor. Príčinou pádu vrtuľníka bol kontakt rotorových listov s drôtmi elektrického vedenia. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Slovenskom raji si pripomenú obete pádu vrtuľníka

Tisícmi sviečok si v Prahe pripomenuli obete komunizmu

Deň pamiatky obetí komunistického režimu sa v ČR každoročne slávi 27. júna, v deň výročia popravy Milady Horákovej.Praha 28. júna (WebNoviny.sk) - Tisíce sviečok a iných svetiel pripomenuli v pondelok večer v Prahe pamiatku obetí komunistického režimu. Verejné spomienkové podujatia sa konali na 66. výročie popravy českej političky a obete justičnej vraždy Milady Horákovej, informoval Český rozhlas. Deň pamiatky obetí komunistického režimu sa v ČR každoročne slávi 27. júna, v deň výročia Horákovej popravy. "Milada Horáková sa stala symbolom i ďalších obetí komunistického režimu, ktorých bolo mnoho," vysvetlil Petr Marek z platformy Bez komunistů.cz, ktorá organizovala zapaľovanie sviec. Horákovú popravili komunisti v roku 1950 v pankráckej väznici na základe vykonštruovaných obvinení z velezrady. Na mieste jej popravy sa v pondelok popoludní zišli na pietnom akte bývalí politickí väzni, politici, predstavitelia armády, justície a väzenskej služby. Vo večerných hodinách potom na pražskom ostrove Kampa ľudia na súmraku zapaľovali sviečky, z ktorých vytvárali srdcia a iniciálky mena Milady Horákovej, vôbec jedinej ženy popravenej v rámci politických procesov zinscenovaných úradmi komunistického Československa. Komunisti Horákovú obesili napriek tomu, že za jej záchranu intervenovali známe zahraničné osobnosti vrátane Alberta Einsteina a Winstona Churchilla. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tisícmi sviečok si v Prahe pripomenuli  obete komunizmu

VšZP daruje pacientom ďalšie eurokľúče

BRATISLAVA 28. júna (WBN/PR) - Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s., ktorá ako prvá štátna inštitúcia na Slovensku podporila medzinárodný projekt Eurokľúč, opäť podáva pacientom pomocnú ruku. Tentoraz v rámci spolupráce s Úniou pomoci a podpory zdravia, ktorá je pokračovateľom tohto projektu na Slovensku a získala aj záštitu Predsedníctva SR v Rade EÚ 2016 nad projektom "Eurokľúč – Odomykáme Európu pacientom". VšZP zabezpečí pre sociálne odkázaných pacientov 76 eurokľúčov. Táto kompenzačná pomôcka im uľahčí a zjednoduší prístup k bezbariérovým toaletám, výťahom a dvíhacím plošinám. Eurokľúč je univerzálny a pacienti ho môžu využívať nielen na Slovensku, ale i v rámci krajín EÚ. Odovzdanie eurokľúčov konkrétnym pacientom zabezpečí občianske združenie Bez bariéry – Národná platforma proti bariéram. Toto občianske združenie vzniklo ako nadstavba aktivít spojených s pacientskou problematikou a kvalitou života chronicky a telesne postihnutých obyvateľov SR. "Pacienti, ktorí potrebujú eurokľúč majú vážne zdravotné obmedzenia, preto sme využili príležitosť pomôcť im pri zvýšení ich mobility aj takýmto spôsobom" – hovorí generálny riaditeľ VšZP Mg. Miroslav Kočan. Prvých 74 eurokľúčov pre chronicky chorých a telesne postihnutých pacientov odovzdala VšZP už v minulom roku. Zároveň inštalovala vo svojich klientskych pracoviskách špeciálne zámky pre použitie tohto univerzálneho kľúča a v súčasnosti ho pacienti môžu využívať v 25 klientskych pracoviskách VšZP v rámci celého Slovenska. "Pre pacientov je to veľká pomoc a náš teší, že jej je takto pozitívne naklonená práve VšZP, ktorá projekt Eurokľúč podporuje od začiatku jeho realizácie na Slovensku. Prispieva tak k odstraňovaniu bariér, s ktorými sa vážne chorí pacienti stretávajú a zvýšeniu kvality ich života" – dodáva predseda Únie pomoci a podpory zdravia Petr Kučera. 28.6. 2016 Informovala: Petra Balážová, hovorkyňa Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo VšZP daruje pacientom ďalšie eurokľúče

Baltazár a Vojtech si užívali na ulici, skončili na polícii

Dvojici neprekážali ani svedkovia.BRATISLAVA 28. júna (WebNoviny.sk) – Víkendové užívanie priamo na ulici stálo dvoch mužov obvinenie z výtržníctva. Podľa informácií polície 59-ročný Baltazár, na stredovom ostrovčeku v blízkosti konečnej zastávky MHD na Agátovej ulici v bratislavskej Dúbravke, orálne uspokojoval 44-ročného Vojtecha. Dvojici neprekážali ani svedkovia. Ako informoval agentúru SITA bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff, privolaní policajti dvojicu zadržali a predviedli na policajné oddelenie. Za tento čin im hrozí až trojročný pobyt za mrežami. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Baltazár a Vojtech si užívali na ulici, skončili na polícii

Novotný na čele strany Šanca vystriedal Babitzovú

Zakladateľka strany Šanca a niekdajšia jej predsedníčka Eva Babitzová sa vzhľadom k zlému volebnému výsledku strany v parlamentných voľbách neuchádzala o funkciu predsedníčky, ani o inú volenú funkciu.BRATISLAVA 28. júna (WebNoviny.sk) – Novým predsedom strany Šanca sa stal bývalý poslanec NR SR Viliam Novotný. Zakladateľka strany a niekdajšia predsedníčka Eva Babitzová sa vzhľadom k zlému volebnému výsledku strany v parlamentných voľbách neuchádzala o funkciu predsedníčky, ani o inú volenú funkciu. Za podpredsedov boli opätovne zvolení Jaroslava Lukačovičová a Szilárd Both. Kongres schválil aj novú víziu strany, ktorá sa volá: "Nesmieme to vzdávať pre Slovensko!" Vo vízii straníci konštatujú, že situácia na Slovensku je horšia ako pred voľbami a ľudia strácajú záujem o správu vecí verejných. Preto sa Šanca, napriek volebnému neúspechu, rozhodla pokračovať vo svojom poslaní. Cieľom strany v najbližších rokoch bude obnovenie záujmu slušných a zodpovedných ľudí o politiku a výmena neschopných a skorumpovaných politikov za odborníkov. Ustanovujúci kongres strany sa konal v júni 2015. Kongres schválil stanovy, víziu, etický kódex a funkcionárov strany. Jediným nominovaným kandidátom na predsedu strany vtedy bola Eva Babitzová. Ministerstvo vnútra zaregistrovalo stranu Šanca 26. marca 2015 na základe 14 051 platných podpisov ľudí z celého Slovenska. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Novotný na čele strany Šanca vystriedal Babitzovú

Ceny ropy pre neistotu po brexite klesli, zlato zdraželo

Ropa oproti štvrtkovej záverečnej hodnote stratila takmer 8 %, čo predstavuje najväčší dvojdňový pokles cien za takmer päť mesiacov.NEW YORK 28. júna (WebNoviny.sk) - Ceny ropy v pondelok klesli o takmer 3 %. Trh reagoval na posilnenie dolára a na neistotu vyvolanú nečakaným výsledkom britského referenda o vystúpení z Európskej únie. Podľa agentúry Reuters hrozí, že prevládajúca neistota na trhu podlomí tohtoročné oživenie cien komodity. Ropa oproti štvrtkovej záverečnej hodnote stratila takmer 8 %, čo predstavuje najväčší dvojdňový pokles cien za takmer päť mesiacov. Navyše dolár vzrástol na 3,5-mesačné maximum, čo znamená, že komodity denominované v americkej mene sú pre držiteľov iných mien drahšie. Trh takmer nereagoval na pozitívnu správu spoločnosti Genscape, podľa ktorej zásoby ropy v termináli Cushing v štáte Oklahoma minulý týždeň klesli o viac ako 1,3 mil. barelov. Britská ropa Brent si odpísala 2,6 % a uzavrela na 47,16 USD za barel, pričom počas obchodovacieho dňa klesla aj na sedemtýždňové minimum 46,69 USD za barel. Ľahká americká ropa oslabila o 2,8 % na 46,33 USD za barel. Ceny zlata v pondelok vzrástli a stále sa nachádzali blízko piatkových takmer dvojročných maxím. Záujem investorov o akcie pre neistotu spojenú s odchodom Británie z únie klesol a naopak posilnil dopyt po bezpečných aktívach, akým je aj zlato. Drahý kov v piatok zaznamenal najvýraznejší denný nárast od januára 2009, keď posilnil o 4,8 % na 1 358,20 USD za uncu. Spotová cena zlata o 19:16 GMT stúpla o 0,8 % na 1 326,26 USD za uncu, pričom počas obchodovania vzrástla až na 1335,30 USD za uncu. Dodávky na newyorskej komoditnej burze posilnili o 0,2 % na 1 324,70 USD za uncu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ceny ropy pre neistotu po brexite klesli, zlato zdraželo

Pri havárii vojenského vrtuľníka zahynulo 17 osôb

Podľa vyhlásenia kolumbijskej armády sa pod haváriu zrejme podpísala slabá viditeľnosť spôsobená nepriaznivým počasím, vyšetrovanie prípadu však ešte nie je ukončené. Bogota 28. júna (WebNoviny.sk) - Životy všetkých 17 osôb na palube si vyžiadala havária vojenského vrtuľníka, ku ktorej došlo v nedeľu v Kolumbii. Stroj sa zrútil v hornatej oblasti na západe krajiny, informovala v pondelok agentúra DPA. Medzi obeťami je 12 vojakov a päť členov posádky. Podľa vyhlásenia kolumbijskej armády sa pod haváriu zrejme podpísala slabá viditeľnosť spôsobená nepriaznivým počasím, vyšetrovanie prípadu však ešte nie je ukončené. Vrtuľník bol v čase nešťastia na operácii zameranej proti povstalcom z Národnej oslobodeneckej armády (ELN), ktorá je druhým najväčším vzbúreneckým hnutím zapojeným do päť desaťročí trvajúcich občianskych konfliktov v krajine. Hlavná povstalecká skupina - Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC) - podpísala minulý týždeň s vládou dohodu o prímerí, ktorá má vydláždiť cestu ku komplexnej mierovej zmluve. Vyjednávači podpísali dokument v kubánskej Havane. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pri havárii vojenského vrtuľníka zahynulo 17 osôb

"Výlet“ za zubárom počas dovolenky? Určite nie!

BRATISLAVA 28. júna 2016 (WBN/PR) - Last minute termín u zubára pred odchodom za relaxom sa jednoducho oplatí. Nehovoríme o zvýhodnenej ponuke na stomatologické zákroky pred cestou za letnými zážitkami, ale o čase, ktorý by sme mali venovať kontrole našich zubov. Ak by sme si ho pred dovolenkou ukrojili aspoň taký, aký venujeme baleniu či nákupu plaviek a krémov, mali by sme o pokoj postarané. V opačnom prípade sa môže stať, že namiesto poznávania pamiatok a míňania usporených eur na dobré jedlo budeme hľadať stomatologickú ambulanciu a s obavami počítať "daň" za našu ľahostajnosť. Na dobré rady sa pýtame stomatológa MUDr. Alexandra Schilla. Kedy nás môžu napríklad zanedbané kazy najčastejšie prekvapiť? Vtedy, keď to najmenej čakáte a v úplne prirodzených situáciách. Napríklad už v lietadle pri zmene tlaku, rovnako pri potápaní. Netesniace plomby alebo štrbinky v zuboch môžu mať pod vodou devastačné účinky. Pri zvýšenom tlaku pri vynáraní sa môže uvoľniť uzavretý vzduch v zubných priestoroch a môže dokonca vytrhnúť plomby. To samozrejme neplatí pri obyčajnom šnorchlovaní, ale pri hĺbkovom ponore. Alebo keď s chuťou zahryznete do kôstkového ovocia, olivy, jablka – a nehoda je na svete. Neraz prišli pacienti k nám so zlomeným alebo inak poškodeným zubom. Priaznivá nie je ani kombinácia sladeného chladeného nápoja, zvyk "zahryznúť" sa do zmrzliny či naopak – jesť príliš horúce jedlo. A ako to už býva, niekto oddychuje pasívne, iný aktívne – na bicykli, korčuliach, rôzne vodné atrakcie dostanú nielen deti ale i dospelých. Často sa stane úraz pri páde či nechtiac pri bláznení vo vode. Vtedy si nepomôžeme tabletkami od bolesti. Čo by ste mali absolvovať pred odchodom do zahraničia? Určite nepodceňujte preventívnu prehliadku, aby ste odchádzali na dovolenku so zubami, ktoré sú sanované. To znamená bez kazov, zápalov či odhalených krčkov. V rámci prevencie odporúčam aj dentálnu hygienu. V rámci nej sa odstráni zubný kameň a plak, prípadne zafarbenie zubov. Povlak a zubný kameň sa najdôkladnejšie odstraňuje ultrazvukom, z ťažko dostupných miest laserom. Ozónový prístroj pomáha likvidovať baktérie, odstraňuje zápach. Pomôže aj fluoridácia, ktorá zamedzuje vzniku kazu a napomáha celkovej odolnosti zubov S čím sa môžeme mimo Slovenska v súvislosti s ošetrením zubov stretnúť? Úplne prirodzene, a to nielen pri hľadaní stomatológa, s rečovou bariérou. Už len pýtať sa na cestu, vysvetliť zubárovi, čo sa udialo, čo bolí, zistiť, čo kryje poistka a čo nie ... Nič príjemné v situácii, ktorú potrebujete urgentne riešiť. Netreba zabúdať na to, že v krajinách Európskej únie máte po predložení európskeho zdravotného preukazu právo len na nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť. V ostatných krajinách a pri zložitejších úkonoch v krajinách EÚ je ošetrenie zubov nákladné a môže vám dovolenku nečakane predražiť aj niekoľkonásobne. Cena za služby je jedna vec – tá druhá je ich úroveň. Napríklad v USA si vypýtajú vysokú sumu aj za bežné ošetrenie, v Egypte sa pripravte na nie práve ideálne podmienky. V exotike môžete naraziť na extrémy – buď na ambulanciu na špičkovej úrovni alebo naopak pri prašnej ceste len tak pod prístreškom ... Čo ak náš zubár dovolenkuje? To samozrejme môže (úsmev). Ak je personálne zázemie zariadenia dostatočné, nie je problém, aby si aj lekári išli oddýchnuť. U nás aj počas dovoleniek normálne ordinujeme, poskytujeme ošetrenie cez víkend aj pohotovosť. Ten čas, čo venujete zodvihnutiu telefónu, aby ste sa k nám objednali na termín, ktorý potrebujete a potom mali istotu, že zuby sú v poriadku, je naozaj na nezaplatenie. Video https://www.facebook.com/SchillDentalSK/?fref=ts Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo

Opravili letový záznamník zo zrúteného lietadla EgyptAir

Oprava týchto zariadení umožní vyšetrovateľom analyzovať dáta potrebné na určenie príčin havárie letu MS804 z Paríža do Káhiry. Pri jeho havárii 19. mája zahynulo všetkých 66 osôb na palube. Káhira 28. júna (WebNoviny.sk) - Francúzskym expertom sa podarilo úspešne opraviť poškodený záznamník letových údajov z havarovaného Airbusu A320 spoločnosti EgyptAir, ktorý sa v máji zrútil do vôd Stredozemného mora. Informovala o tom stanica BBC s odvolaním sa na egyptských vyšetrovateľov. Obrazom: Prvé trosky havarovaného lietadla Podľa ich vyjadrenia sa "v priebehu niekoľkých hodín" začnú práce aj na druhej čiernej skrinke - záznamníku palubnej komunikácie. Oprava týchto zariadení umožní vyšetrovateľom analyzovať dáta potrebné na určenie príčin havárie letu MS804 z Paríža do Káhiry. Pri jeho havárii 19. mája zahynulo všetkých 66 osôb na palube. Záznamník letových údajov i záznamník palubnej komunikácie doručili egyptskí vyšetrovatelia do Francúzska v pondelok. Francúzska prokuratúra medzitým začala vyšetrovanie havárie ako prípad neúmyselného zabitia, keďže dosiaľ neexistujú dôkazy, ktoré by toto nešťastie spájali s teroristickým činom. Odporúčame: Objavili aj druhú čiernu skrinku z havarovaného airbusu Objavili vrak lietadla EgyptAir, našli aj čiernu skrinku Egyptský airbus mal pred haváriou tri núdzové pristátia Čierne skrinky vytiahli pátracie tímy z časti vraku lietadla približne 290 kilometrov severne od egyptského pobrežia z hĺbky zhruba 3000 metrov pod hladinou. Zatiaľ sa vie iba to, že krátko predtým, ako došlo k prerušeniu signálu s lietadlom, sa na toaletách a v priestore elektrotechniky pod kokpitom aktivovali senzory dymu. Na základe radarových údajov sa lietadlo stočilo o 90 stupňov doľava a následne o 360 stupňov doprava, pričom kleslo z 11.300 metrov do letovej hladiny 3000 metrov a následne sa dispečerom stratilo z monitorov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Opravili letový záznamník zo zrúteného lietadla EgyptAir

Počet žiadostí Britov o belgické občianstvo prudko vzrástol

Prvá žiadosť o belgické občianstvo zo strany britského občana bola zaevidovaná už v piatok 24. júna o 07.22 h ráno v bruselskej štvrti Ixelles, keď ešte neboli potvrdené oficiálne výsledky britského referenda o zotrvaní krajiny v EÚ, ale už bolo isté, že vyhrá tábor odporcov členstva Británie v EÚ. Brusel 28. júna (WebNoviny.sk) - Belgické obce hlásia v posledných dňoch nový fenomén - nárast britských občanov na miestnych úradoch, ktorí žiadajú informácie o možnosti udelenia belgického občianstva, alebo o občianstvo Belgického kráľovstva rovno žiadajú. Uviedla to v pondelok belgická televízna stanica RTBF. BREXIT: BRITI ROZHODLI, VEĽKÁ BRITÁNIA OPÚŠŤA EÚ (online) Prvá žiadosť o belgické občianstvo zo strany britského občana bola zaevidovaná už v piatok 24. júna o 07.22 h ráno v bruselskej štvrti Ixelles, keď ešte neboli potvrdené oficiálne výsledky britského referenda o zotrvaní krajiny v EÚ, ale už bolo isté, že vyhrá tábor odporcov členstva Británie v EÚ. Odvtedy z odhadovaného počtu 1500 britských občanov žijúcich v Ixelles došlo najmenej 30 podobných žiadostí poštou, telefonicky alebo záujemcovia prišli na úrad osobne. Podobnú situáciu hlásia aj úrady z "prestížnej" štvrte Woluwe-Saint-Pierre, kde žije vysoký počet cudzincov pôsobiacich v inštitúciách EÚ. Benoit Cerexhe, ktorý zastupuje záujmy 794 Britov z tejto štvrte, potvrdil, že od piatku bolo podaných niekoľko desiatok žiadostí, čo je výrazný nárast oproti uplynulým týždňom. Tento trend potvrdili aj ďalšie štvrte - Watermael-Boitsfort, Auderghem, Uccle, Jette a najmä Etterbeek, štvrť v tesnom susedstve hlavných budov euroinštitúcií, kde mestský úrad dokonca posilnil personál zaoberajúci sa touto agendou. Odporúčame: Angličtinu by mohli vyškrtnúť spomedzi úradných jazykov EÚ Cameron vystúpil v parlamente s prvým prejavom po brexite Kerry vyzval EÚ na zachovanie chladnej hlavy ohľadom brexitu Poľská háveď domov! Po brexite sa množia útoky na migrantov Kým Británia oficiálne neoznámi brexit, nebudú rokovania Britskí štátni príslušníci musia pre získanie belgického občianstva vyplniť celý súbor dokumentov a splniť viacero podmienok. Musia mať bydlisko v Belgicku po dobu najmenej päť rokov, dokázať tzv. "hospodársku integráciu", čo znamená predovšetkým platnú pracovnú zmluvu a stály príjem. Taktiež sa musia dohovoriť najmenej jedným z troch národných jazykov v Belgicku - francúzštinou, flámčinou alebo nemčinou. Starostka štvrte Ixelles Dominique Dufournyová pripomenula, že mnoho belgických Britov tieto podmienky spĺňa. Žijú v krajine už dlho, ich deti chodia do školy a majú záujem zostať v Belgicku. Sú to zamestnanci európskych inštitúcií, zamestnanci veľkých firiem a tiež manželia a manželky belgických občanov. Mimo Bruselu bol najvyšší počet podobných žiadostí zaznamenaný v meste Waterloo, kde žije početná britská komunita. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Počet žiadostí Britov o belgické občianstvo prudko vzrástol

Angličtinu by mohli vyškrtnúť spomedzi úradných jazykov EÚ

Ak by k tejto skutočnosti došlo, ešte viac by sa znížil vplyv Londýna na dianie v EÚ a mohlo by to tiež iritovať občanov Írska, píše agentúra Reuters. Brusel 27. júna (WebNoviny.sk) - Angličtina, druhý najrozšírenejší jazyk na svete (po čínštine) a jeden z troch úradných jazykov inštitúcií EÚ by mohol byť vyškrtnutý zo zoznamu oficiálnych jazykov Európskej únie, ak Spojené kráľovstvo opustí úniu. Uviedla to poľská europoslankyňa a predsedníčka Výboru pre ústavné veci Európskeho parlamentu (EP) Danuta Hübnerová. BREXIT: BRITI ROZHODLI, VEĽKÁ BRITÁNIA OPÚŠŤA EÚ (online) Ak by k tejto skutočnosti došlo, ešte viac by sa znížil vplyv Londýna na dianie v EÚ a mohlo by to tiež iritovať občanov Írska, píše agentúra Reuters. Každý členský štát EÚ má právo určiť jeden jazyk, ktorý označí za úradný. Hoci angličtina je najviac používaným jazykom v Európe a jedným z troch hlavných jazykov v členských štátoch EÚ (popri francúzštine a nemčine), iba Británia tento jazyk oficiálne označila za úradný v bruselských inštitúciách. Pracovným jazykom by angličtina ostala Írsko označilo za národný jazyk írčinu a Malta, kde sa možno dohovoriť po anglicky, presadila maltčinu za jeden z 24 úradných jazykov únie. "Angličtina je oficiálnym jazykom EÚ, pretože bola vybraná Veľkou Britániou. Bez Británie nebudeme mať angličtinu," povedala Hübnerová počas dnešnej tlačovej konferencie v EP o právnych dôsledkoch brexitu. Angličtina by zrejme zostala pracovným jazykom únie, aj keď nie oficiálnym. Hübnerová zdôraznila, že zachovanie statusu angličtiny ako oficiálneho jazyka EÚ si bude vyžadovať súhlas všetkých členských krajín, alebo vznikne dohoda o zmene doterajších pravidiel, ktoré umožnia členským krajinám nahlásiť viac ako iba jeden úradný jazyk, čo by zrejme v prospech angličtiny využili Írsko a Malta. Odporúčame: Cameron vystúpil v parlamente s prvým prejavom po brexite Kerry vyzval EÚ na zachovanie chladnej hlavy ohľadom brexitu Poľská háveď domov! Po brexite sa množia útoky na migrantov Kým Británia oficiálne neoznámi brexit, nebudú rokovania Dominantná bola francúzština Francúzština bola dominantným jazykom v inštitúciách EÚ do roku 1990. Po vstupe Švédska, Fínska a Rakúska, kde nebola silná frankofónna tradícia, šancu dostala angličtina. Ešte viac to bolo zvýraznené po "veľkom tresku" - rozšírení únie o krajiny strednej a východnej Európy, ktoré si zvolili práve angličtinu ako druhý jazyk. V súčasnosti sú všetky dôležité dokumenty a texty inštitúcií EÚ prekladané do 24 úradných jazykov. Ak angličtina stratí status oficiálneho jazyka EÚ, Británia vo všetkých rokovaniach s EÚ bude musieť zabezpečiť ich preklady na vlastné náklady. Angličtina je okrem iného aj jedným z troch jazykov používaných v rámci Jednotného patentového úradu EÚ, čo je zrejmá výhoda pre anglicky hovoriacich vedcov a výskumníkov oproti konkurentom používajúcich iné jazyky. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Angličtinu by mohli vyškrtnúť spomedzi úradných jazykov EÚ

Recept dňa

Karfiol zapečený so syrom

1 karfiol
150 g strúhaného syra
4 vajcia
6 dkg masla
hladká múka
olej
4 dl mlieka
mleté čierne korenie
soľ

Očistený karfiol rozoberte na väčšie ružičky, vsypte do vriacej osolenej vody a uvarte domäkka. Z masla a múky spravte svetlú zápražku, zrieďte ju mliekom, rozšľahajte a povarte na hustejšiu omáčku. Vmiešajte časť strúhaného syra a miešajte až sa rozpustí. Odkvapkaný karfiol poukladajte aj s časťami natvrdo uvarených vajec do vymastenej formy, osoľte, okoreňte, zalejte omáčkou. Posypte zvyškom syru a zapečte v rúre. Podávajte s varenými zemiakmi a zeleninovým šalátom.

Dobrá rada

Ovsené vločky

Úľava pri kiahňach 1 šálka ovsených vločiek a voňavý olej rozmixovať, do vrecúška a zavesiť pod kohútik s tečúcou vodou – výborný relax a nakoniec sa vrecúškom vydrhnúť.

Stavebník

Výstavba záhradného grilu, krbu, udiarne

Výstavba záhradného krbu alebo grilu má svoje zákonitosti a dôležité postupy. Bez nich by sa poveternostné podmienky, predovšetkým voda a mráz, mohli nepriaznivo podpísať na vzhľade i funkčnosti stavby. Pre pevný záhradný gril či kozub je vhodné vykopať jamu do nezamŕzajúcej hĺbky (podľa oblasti asi 60-80 cm), vysypať ju štrkom (ako drenážou) a na ňom vybetónovať základovú dosku alebo základový rám.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Webyshopping

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Zvolen, Budča, Hronská Dúbrava, Kováčová, Lieskovec, Očová, Ostrá Lúka, Sliač, Tŕnie, Turová, Vígľaš, Zvolenská Slatina
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang