zvolen.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Zvolen

Aktuálne spravodajstvo

Lietadlo Solar Impulse 2 úspešne zavŕšilo cestu okolo sveta

Za viac ako rok sa solárne lietadlo zastavilo okrem SAE a Egypta aj v Ománe, Indii, Mjanmarsku, Číne, Japonsku, USA a Španielsku. Abú Zabí 26. júla (WebNoviny.sk) - Švajčiarske experimentálne lietadlo Solar Impulse 2 v noci nadnes úspešne ukončilo poslednú etapu svojej cesty okolo sveta a po dvojdňovom lete z egyptskej Káhiry pristálo o 02.05 h SELČ v Abú Zabí, hlavnom meste Spojených arabských emirátov (SAE). Stalo sa tak prvým lietadlom poháňaným výlučne slnečnou energiou, ktoré obletelo zemeguľu, informovali svetové agentúry. Na záverečnej 17. etape letu lietadlo riadil 58-ročný Švajčiar Bertrand Piccard, ktorý sa v kokpite striedal so 63-ročným krajanom Andrém Borschbergom. Táto etapa mu dala zabrať, pretože lietadlo sa v noci z nedele na pondelok dostalo nad Saudskou Arábiou v dôsledku vysokých teplôt do turbulencií. Odporúčame: Solárne lietadlo končí svoju púť, vyrazilo na poslednú etapu Archeológovia po prvýkrát objavili cintorín Filištíncov Slovenskí vedci objavili nový proteín, dokáže opraviť DNA Lietadlo štartovalo práve v Abú Zabí "Nemôžem uveriť, že som pristál, 13 rokov po tom, čo som sníval o oblete zemegule bez paliva... Švajčiarsko, Monako a SAE sú tri krajiny, ktoré veria v @solarimpulse a #cleantechs (čisté technológie). Ďakujem!," napísal Piccard na Twitteri. Za "senzačnú" označil skutočnosť, že tento úspech dosiahol tím, ktorý nepôsobí vo sfére letectva. Jednomiestny Solar Impulse 2 začal svoju púť okolo sveta dlhú vyše 42.000 kilometrov 9. marca 2015 práve v Abú Zabí. Cieľom projektu bola propagácia tzv. čistých technológií. Za viac ako rok sa solárne lietadlo zastavilo okrem SAE a Egypta aj v Ománe, Indii, Mjanmarsku, Číne, Japonsku, USA a Španielsku. Prelet Atlantiku (6765 kilometrov) mu trval 70 hodín, na zdolanie Tichého oceánu (13.010 kilometrov) potreboval 118 hodín. Kvôli poškodeniu batérií si musel dať realizačný tím deväťmesačnú prestávku na tichomorskom ostrove Havaj. Náklady na projekt podporovali veľké firmy Náklady na projekt podporovaný veľkými firmami ako Solvay, Omega, Schindler, ABB či Google sa odhadujú na 89 miliónov eur. Krídla lietadla, ktorých rozpätie je väčšie ako má Boeing 747, tvorí 17.000 solárnych článkov a vysokovýkonné batérie, akumulujúce energiu na let aj počas noci. Podľa stránky solarimpulse.com dosahovalo lietadlo priemernú rýchlosť 75 km/h, maximom bolo 216 km/h. Najvyššie sa dostalo do letovej hladiny 8500 metrov. Našli sa však aj kritici, podľa ktorých Solar Impulse 2 síce je zázrakom techniky, nie je však vhodné na každodenné použitie. Zatiaľ mu škodí aj extrémne počasie a jeho technológie sú citlivé, resp. nedokonalé. Aj to spôsobilo, že zámer Piccarda a Borschberga znova pristáť v Spojených arabských emirátoch už vlani v auguste sa oneskoril takmer o rok. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Lietadlo Solar Impulse 2 úspešne zavŕšilo cestu okolo sveta

Bosporský most premenujú, Turecko dostane aj novú ústavu

Prezident Recep Tayyip Erdogan sa netají tým, že v krajine chce zaviesť prezidentský systém. Istanbul/Bratislava 26. júla (WebNoviny.sk) - Na pamiatku obetí zmareného pokusu o prevrat v Turecku bude Bosporský most v Istanbule spájajúci európsku a ázijskú časť krajiny premenovaný na Most mučeníkov 15. júla. Oznámil to v pondelok po zasadaní vlády turecký premiér Binali Yildirim. POKUS O ŠTÁTNY PREVRAT V TURECKU Visutý Bosporský most, známy aj ako Prvý bosporský most, bol dokončený v októbri 1973. Podľa Yildirima bol premenovaný preto, že sa stal "prvým cieľom pučistov", ktorí ho obsadili v noci z 15. na 16. júla, pričom zahynulo niekoľko civilistov. Strategický most zablokovali vojaci Strategicky dôležitý most zablokovali ozbrojení vojaci s podporou bojových vrtuľníkov, ktoré začali strieľať na zhromažďujúcich sa prívržencov prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Vojaci sa nakoniec vzdali, keď ich obkolesili protestujúci. Yildirim ďalej povedal, že jeho Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) je pripravená spolupracovať so všetkými hlavnými opozičnými stranami na vypracovaní novej ústavy. Najprv sa však prikročí k určitým zmenám súčasného základného zákona, ktoré z neho majú odstrániť "prekážky". Premiér zmeny ale nekonkretizoval. Následne sa začnú práce na úplne novej ústave, o ktorej sa na tureckej politickej scéne búrlivo diskutovalo v uplynulých mesiacoch. Súčasná ústava bola vypracovaná po vojenskom prevrate v roku 1980 a vláda už dlho volá po jej zmene. Erdogan sa netají tým, že v krajine chce zaviesť prezidentský systém. Obrazom: Pokus o prevrat v Turecku Žandári prejdú pod ministerstvo vnútra Erdogan, ktorého AKP má väčšinu v parlamente, rokoval o tejto téme v pondelok s predsedami dvoch opozičných strán - Kemalom Kiličdaroglom z Republikánskej ľudovej strany (CHP) a Devletom Bahčelim zo Strany národného hnutia (MHP). Na zmenách ústavy sa podľa premiéra môže podieľať aj prokurdská Ľudová demokratická strana (HDP), ktorá však na pondelňajšie stretnutie nebola pozvaná. Turecký premiér do tretice avizoval, že žandárstvo, z ktorého radov pochádzalo viacero pučistov, ako aj pobrežná stráž prejdú na základe dekrétu spod armády do pôsobnosti ministerstva vnútra. Žandárstvo má na starosti vnútornú bezpečnosť, zachovanie verejného poriadku a hraničné kontroly, najmä vo vidieckych oblastiach, kde nie je prítomná polícia. V Turecku platí od 21. júla trojmesačný výnimočný stav, počas ktorého môže Erdogan vládnuť prostredníctvom dekrétov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Bosporský most premenujú, Turecko dostane aj novú ústavu

V japonskom ústave ubodal bývalý zamestnanec na smrť 19 ľudí

Zdroje blízke vyšetrovateľom uviedli, že muž pracoval v ústave do februára, ale teraz je nezamestnaný. Sagamihara 26. júla (WebNoviny.sk) - Najmenej 19 ľudí dobodal dnes ráno miestneho času na smrť a 25 zranil muž, ktorý vtrhol do ústavu pre osoby so zdravotným postihnutím v japonskom meste Sagamihara ležiacom 50 kilometrov západne od hlavného mesta Tokio v prefektúre Kanagawa. Informovala o tom televízia NHK s tým, že stav 20 zranených je vážny. Podľa nej krátko po 02.30 h (v pondelok 19.30 h SELČ), zavolal na políciu zamestnanec zariadenia a oznámil, že doň vnikol muž ozbrojený nožom. Podľa NHK bol 26-ročný páchateľ identifikovaný ako Satoši Uemacu zadržaný krátko po 03.00 h, keď sa sám prihlásil na policajnej stanici. "Urobil som to," povedal Uemacu policajtom podľa denníka Asahi Šimbun. Vyhlásil tiež, že "bude lepšie, ak osoby so zdravotným postihnutím zmiznú". Muž bol od februára bez práce Zdroje blízke vyšetrovateľom uviedli, že muž pracoval v ústave do februára, ale teraz je nezamestnaný. Údajne žije v jeho blízkosti. Do ústavu mal vniknúť cez rozbité okno o 02.10 h. Po príchode na policajnú stanicu mal so sebou vrecko obsahujúce niekoľko zakrvavených nožov a ďalších ostrých nástrojov. Oficiálne internetové stránky ústavu uvádzajú, že ku koncu júna v ňom bolo umiestnených 149 ľudí s mentálnym postihnutím vo veku 19-75 rokov. Japonsko má jednu z najnižších mier násilných trestných činov spomedzi vyspelých krajín sveta a útoky s použitím zbraní akéhokoľvek druhu sú tam výnimočné. Počet útokov v Japonsku rastie K jednému z najkrvavejších útokov nožom došlo 8. júna 2001, keď muž ubodal na smrť v základnej škole v meste Ikeda osem detí. Na deň presne o sedem rokov neskôr v rušnej tokijskej štvrti Akihabara muž najprv vrazil nákladným autom do davu ľudí a po vystúpení z vozidla začal okoloidúcich bodať dýkou. Zabil pritom sedem ľudí a desať zranil. Po tomto incidente v Japonsku zakázali držanie dvojsečných nožov s čepeľou dlhšou ako 5,5 centimetra. Za porušenie zákazu hrozí trest až tri roky väzenia. V Japonsku však rastie počet prípadov útokov na bezbranných ľudí. Napríklad vo februári bol zatknutý bývalý zamestnanec domova dôchodcov, ktorý mal zhodiť z balkóna jeho 87-ročného obyvateľa. Muž sa tiež priznal, že rovnakým spôsobom zabil dvoch dôchodcov v roku 2014. Zaznamenané boli i prípady, keď rodinní príslušníci zavraždili svojich chorľavých manželov alebo rodičov, trpiacich demenciou. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V japonskom ústave ubodal bývalý zamestnanec na smrť 19 ľudí

Tour de France priniesla silné príbehy, tieto si zapamätáte

Nielen fanúšikovia, ale aj odborníci sa zhodujú, že nad všetkými čnelo duo Froome - Sagan. PARÍŽ 26. júla (WebNoviny.sk) - Práve skončený 103. ročník Tour de France priniesol veľa cyklisticky silných príbehov a okrem celkového šampióna Chrisa Frooma mal viacero osobností, ktoré si zaslúžia prívlastok - víťazi. VŠETKO O TOUR DE FRANCE Nielen fanúšikovia, ale aj odborníci sa zhodujú, že nad všetkými čnelo duo Froome - Sagan. Ich spoločný dojazd do cieľa a boj o víťazstvo v etape z Carcassonne do Montpellieru vyprovokovalo médiá aj k titulkom typu: Froome a Sagan, dvaja praví šampióni Tour de France! Všeobecne platí, že hrdinom bol každý víťaz etapy a ešte všeobecnejšie, že uznanie si zaslúži každý, kto došiel až do parížskeho cieľa po 3529 km počas 23 dní. Agentúra SITA prináša výber zaujímavých momentov z Tour de France 2016 s akcentom na jej najväčšie osobnosti. Obrazom: Najkrajšie momenty z 21. etapy Tour de France Sagan bol dúhový, žltý, najbojovnejší a v Paríži piaty raz zelený Ak mal niekto obavy, ako zvládne Tour de France v dúhovom drese majstra sveta a s víťazstvom na jednej z najväčších jarných klasík vo vrecku, mohol zostať pokojný. Peter Sagan nie je typ športovca, ktorý sa obzerá po okolnostiach a nechá sa nimi ovplyvňovať. Na francúzskych cestách ukázal obrovské individuálne umenie, ale bol aj silnou zložkou svojho tímu Tinkoff. Zopakoval husársky kúsok zo svojej prvej Tour de France spred štyroch rokov, keď triumfoval v troch etapách a pridal aj ďalších päť pódiových umiestnení. Zelený dres víťaza bodovacej súťaže po piaty raz za sebou doviezol do Paríža, čo je z hľadiska histórie druhý najlepší výsledok. Tentoraz k nemu pridal aj tri dni v žltom drese lídra pretekov, z pohľadu slovenskej cyklistiky novinka a historický počin. Sagan bol takpovediac všade. Nechýbal v boji o víťazstvo v koncovkách rovinových, aj tých mierne zvlnených etáp, ale dlhé kilometre odtiahol vpredu aj vo vysokých kopcoch, aby pomohol svojím tímovým kolegom - Rafalovi Majkovi k bodkovanému dresu víťaza vrchárskej súťaže a Romanovi Kreuzigerovi k celkovému umiestneniu v najlepšej desiatke. Vrcholný kúsok žilinský rodák predviedol v 11. etape z Carcassonne do Montpellieru (162,5 km), keď 12 km pred cieľom spolu s kolegom z tímu Maciejom Bodnarom využili moment zaváhania pelotónu a v bočnom vetre vyprovokovali miniúnik, v ktorom potiahli za sebou aj Christophera Frooma a Gerainta Thomasa. Diváci v Montpellieri videli vskutku nevídaný boj o etapové víťazstvo v podaní lídra celkového poradia s prvým mužom bodovacej súťaže. Zo súboja žltého so zeleným mužom pelotónu vyšiel ako víťaz lepší šprintér. Sagana za jeho neutíchajúcu aktivitu v etapách odmenilo vedenie pretekov červeným číslom pre najbojovnejšieho pretekára pelotónu. Keď si ho v nedeľu večer preberal pod parížskym Víťazným oblúkom, cyklistický svet zrejme nezapochyboval, že je v správnych rukách. Odporúčame: Žltý, najbojovnejší, zelený. Tu sú top momenty Sagana na Tdf Obrazom: Šampanské a skvelý Saganov špurt, to bol záver Tour Froome použil zaužívaný scenár k triumfu na Tour de France Pozrite sa, koľko zarobil Peter Sagan na Tour de France Saganovi chýbali centimetre, píšu médiá o závere TdF Sagan sa stal najbojovnejším cyklistom Tour de France 2016 Tiňkov zložil Saganovi poklonu, želá mu obhájenie titulu Froome komplexnejší ako kedykoľvek predtým Tretím víťazstvom na Tour de France sa zaradil po boku legiend Grega Lemonda či Louisona Bobeta. Jeho aktuálny triumf bol v čomsi odlišný od predchádzajúcich dvoch. Z hľadiska jeho aktivity v pelotóne počas celých troch týždňov náročných pretekov bol ešte zaslúženejší a komplexnejší. Froome úspešne zaútočil v cieľovom zjazde v Bagnéres-du-Luchon, bil sa o víťazstvo na rovine z úniku v Montpellieri, za pomoci tímových kolegov kontroloval situáciu v kopcoch a tradične ukázal silu v časovkách. Okrem toho musel bojovať aj s okolnosťami, ktoré mu nezahrali do kariet. Pod Mont Ventoux odhodil nepojazdný bicykel a v panike na úzkej ceste chvíľu dokonca bežal do cieľa, o niekoľko dní neskôr pod Mont Blancom zasa po ďalšom páde došiel do cieľa na požičanom bicykli od tímového kolegu. Froome ukázal aj ľudský rozmer, keď odsúdil teroristický útok v Nice a pobavil internetový svet sotením do jedného z kolumbijských priaznivcov, ktorý okolo neho prebehoval s vlajkou nebezpečne blízko. Neskôr sa za to ospravedlnil, hoci bol v práve. Froome v 31 rokoch dozrel na veľkého šampióna a v záverečnej reči v Paríži odkázal svetu, žeby sa na svoje obľúbené preteky chcel vrátiť ešte zo päť či šesťkrát. Britskí cyklisti získali 7 etáp a 2 tričká Až sedem z celkového počtu 21 etáp sa skončilo korisťou cyklistov z Veľkej Británie. Pritom predstavitelia tradičných veľmocí Španieli a Francúzi sa museli uspokojiť s jedným víťazstvom a Taliani skončili Tour dokonca s nulou na konte etapových vavrínov. O štyri víťazné šprintérske koncovky sa postaral Mark Cavendish (1., 3., 6. a 14.), ktorý sa celkom nečakane vrátil na pozíciu špurtérskeho kráľa pelotónu a počet etapových triumfov na slávnych pretekoch zaokrúhlil na tridsať. Dve víťazstvá pridal celkový šampión Chris Froome (8. a 18.) a jedno Stephen Cummings, ktorého víťazného sólo do pyrenejského Lac de Payolle v 7. etape patrilo k vrcholným kúskom tohtoročnej Tour de France. K tromfom Britov na TdF 2016 nečakane patril aj Adam Yates. Ešte nie 24-ročný pretekár tímu Orica-BikeExchange síce neskončil ani v jednej z etáp na pódiu, ale bol stále vpredu, keď sa dialo niečo dôležité. Celkovo napokon skončil štvrtý a s prehľadom ukoristil triumf v súťaži jazdcov do 25 rokov. Obrazom: Najkrajšie momenty Petra Sagana na Tour de France 2016 Van Avermaet viedol s najvyšším náskokom Tento nenápadný Belgičan s klasikárskym poňatím sa 3. apríl na pretekoch Okolo Flámska rozplakal, keď sa ocitol v ťažkom páde a neskoršia diagnóza znela zlomená kľúčna kosť. O mesiac a pol neskôr už bol na pretekoch Okolo Kalifornie a o ďalšie dva v 5. etape Tour de France do Le Lioran predviedol parádne sólo s víťazným náskokom 2:34 min. V celkovej klasifikácii sa obliekol do žltého dresu s výrazným náskokom 5:11 min pred Francúzom Julianom Alaphilippom, ktorý o dva dni neskôr zvýšil na 6:36 min. Bol to vôbec najvyšší odstup od druhého pretekára na trase tohtoročnej TdF. Tinkoffu vyšiel záložný plán Keď Alberto Contador počas náročnej pyrenejskej previerky z Vielha Val d\'Aran do Arcálisu v Andorre zdrvený zosadol z bicykla, zdalo sa, že tímová stratégia Tinkoffu je v troskách. Ich líder, ktorý mal Frooma "nakopať do zadku", nevydržal ani do polovice pretekov... Potom však prišli jednoznačné pokyny - popri avizovanom útoku na zelený dres snaha získať aj bodkovaný pre najlepšieho vrchára a dostať svojho človeka do najlepšej desiatky celkového poradia. Ruskému milionárovi Olegovi Tiňkovovi na jeho (údajne) poslednej Tour de France napokon tento záložný plán vyšiel dokonale. Peter Sagan s historicky rekordným náskokom ovládol bodovaciu súťaž, Rafal Majka sa stal kráľom kopcov a Roman Kreuziger aj za výdatnej pomoci Sagana napokon prekĺzol do najlepšej desiatky celkového poradia. Faktom však zostáva, že Alberto Contador triumf na Tour de France pre Olega Tiňkova už nikdy nezíska. Extravagantný Rus na minimálne niekoľko rokov končí v cyklistike a Contador sa v 33 rokoch upísal tímu Trek-Segafredo. Pantano bol majstrom zjazdov v Alpách Kolumbijčan z tímu IAM Cycling má za sebou skvelé vystúpenie na Tour de France. Nejde ani tak o jeho celkové 19. miesto, ako skôr o odvážnu jazdu v druhej polovici pretekov, keď preukázal skvelé schopnosti v technicky náročných zjazdoch. Pantano sa stal víťazom 15. etapy s cieľom v Culoze, keď vyfúkol triumf Poliakovi Rafalovi Majkovi a významným spôsobom režíroval aj kráľovskú alpskú etapu s cieľom v Morzine, keď ho v záverečnom krkolomnom zjazde predstihol iba Španiel Ion Izaguirre. Pantano vyjazdil svojmu švajčiarskemu tímu nemalé prémie aj za celkovú tretiu priečku v súťaži o najlepšieho vrchára. Romain Bardet - záchranca Francúzov Až do 19. etapy čakalo cyklistické Francúzsko na svojho víťaza. Dočkalo sa zásluhou Romaina Bardeta z tímu Ag2r La Mondiale, ktorý na vrchole Saint-Gervais Mont Blanc bol o 23 sekúnd skôr ako španielsky veterán Kaťuše Joaquín Rodríguez. Bardet sa posunul z dovtedy piatej na druhú priečku celkového poradia a zotrval tam až do konca pretekov. Suverénneho Chrisa Frooma ohroziť nemohol, ale z jeho takzvaných vyzývateľov preukázal najviac odolnosti v kopcoch a ako jeden z mála jazdcov dokázal svoj výkon stupňovať ku koncu pretekov. Z 22. miesta po 3. etape sa už len posúval vyššie až napokon skončil tesne pod vrcholom. Dumoulin víťazil do kopca aj proti času Holandský cyklista Tom Dumoulin po páde v 19. etape nedokončil Tour de France 2016, ale v pretekoch zanechal výraznú stopu. Dumoulin s prehľadom vyhral 9. etapu s cieľom na vrchole Arcális vo výške 2240 m v Andorre ako aj trinástu etapu, ktorou bola časovka na 37,5 km z Bourg-Saint-Andéol do La Caverne du Pont-d\'Arc. Skvelým spôsobom sa ukázal aj v horskej časovke zo Salanches do Megéve (17 km), kde skončil druhý za Froomom. Aktuálne zranenie - zlomenina ľavého predlaktia - ohrozuje Dumoulinovu účasť na OH 2016 v Riu de Janeiro, kde mal byť jedným z najväčších favoritov na triumf v časovke. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tour de France priniesla silné príbehy, tieto si zapamätáte

Sýrčan zavraždil Poľku nožom, nie mačetou. Tvorili pár

Útočník z Reutlingenu a jeho obeť tvorili pár. Motív činu zatiaľ nie je jasný, avšak mohli by ním byť problémy vo vzťahu.STUTTGART 25. júla (WebNoviny.sk) - Žena, ktorú v nedeľu v nemeckom meste Reutlingen zabil nožom sýrsky žiadateľ o azyl, bola občianka Poľska. Potvrdilo to v pondelok poľské ministerstvo zahraničných vecí, informovala agentúra AP. Podľa agentúry DPA vyšetrovatelia zároveň spresnili, že 21-ročný Sýrčan neútočil mačetou, ako predtým informovali médiá, ale kuchynským nožom. Ďalšie útoky v Nemecku: Video: V Mníchove sa strieľalo, útočník je mŕtvy (online) Mladík napadol sekerou ľudí vo vlaku, kričal \'Alláhu akbar\' Sýrčan a 45-ročná žena pracovali spolu v reštaurácii. Zaútočil na ňu po hádke medzi nimi na hlavnej autobusovej stanici v meste. Neboli iba kolegovia, obaja mali podľa slov podozrivého vzťah, informovali v pondelok nemecká polícia a prokuratúra. Motív činu polícia zisťuje, avšak mohli by ním byť problémy vo vzťahu, o ktorom vypovedal útočník s evidentnými psychickými ťažkosťami. Aj v nich sa môže nachádzať kľúč k pochopeniu pozadia zločinu. Sýrčan pri úteku zranil päť ľudí. Následne ho zrazil autom svedok incidentu a polícia ho zadržala. Mužom zákona bol Sýrčan známy pre trestné činy, ako je ťažké ublíženie na zdraví, krádež či držanie drog. Polícia tvrdí, že po úvodnom výsluchu zistila u muža duševnú chorobu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Sýrčan zavraždil Poľku nožom, nie mačetou. Tvorili pár

Z bratislavskej Kuchajdy vytiahli mŕtveho muža

Prípadom sa zaoberá útvar Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave III.BRATISLAVA 25. júla (WebNoviny.sk) - Z bratislavského jazera Kuchajda v pondelok poobede vytiahli telo mŕtveho muža doposiaľ neznámej totožnosti. Ako informoval hovorca bratislavskej polície Michal Szeiff, ohliadajúci lekár nariadil pitvu. Prípadom sa zaoberá útvar Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave III. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Z bratislavskej Kuchajdy vytiahli mŕtveho muža

Verizon kupuje Yahoo za takmer päť miliárd dolárov

Spoločnosť Yahoo nedokázala držať krok s konkurenčnými firmami, akými sú Facebook či Google.SAN FRANCISCO 25. júla (WebNoviny.sk) - Americká telekomunikačná skupina Verizon v pondelok oznámila, že od internetovej spoločnosti Yahoo kúpi za 4,83 mld. USD jej hlavné aktíva. Najväčší mobilný operátor v USA tým potvrdil informácie, ktoré v skoršej časti dňa priniesli viaceré médiá. Verizon v posledných dňoch vystupoval ako favorit v súťaži o prevzatie kľúčových aktivít Yahoo, ktoré zahŕňajú služby elektronickej pošty, či obľúbené internetové stránky venované správam, športu a financiám. Spoločnosť Yahoo nedokázala držať krok s konkurenčnými firmami, akými sú Facebook či Google. Po vyčlenení svojho problémového podnikania jej stále zostanú podiely v spoločnosti Yahoo Japan a v čínskom internetovom predajcovi Alibaba Group, ktoré tvoria podstatnú časť trhovej hodnoty firmy. (1 EUR = 1,1014 USD) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Verizon kupuje Yahoo za takmer päť miliárd dolárov

Muž zavraždil štvorročné dievča, verejne ho popravili

Trest smrti sa v Iráne udeľuje najmä za násilné trestné činy, ako je vražda, ozbrojená lúpež či znásilnenie, ale aj za trestnú činnosť spojenú s drogami. V prípade znásilnenia a vraždy dieťaťa je hrdelný trest prakticky istý.TEHERÁN 25. júla (WebNoviny.sk) - V Iráne v pondelok verejne popravili muža odsúdeného na smrť za vraždu malého dievčaťa. Poprava sa konala na autobusovej stanici na západe krajiny. Informovala o tom agentúra DPA. Muž bol odsúdený na smrť za to, že v máji znásilnil a zavraždil štvorročné dievča. Jeho telo následne ukryl pod diaľničným nadjazdom. Rozhodnutie vykonať trest smrti potvrdil vzhľadom na zvlášť zavrhnutiahodnú povahu tohto prípadu aj iránsky najvyšší súd. Trest smrti sa v Iráne udeľuje najmä za násilné trestné činy, ako je vražda, ozbrojená lúpež či znásilnenie, ale aj za trestnú činnosť spojenú s drogami. V prípade znásilnenia a vraždy dieťaťa je hrdelný trest prakticky istý. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Muž zavraždil štvorročné dievča, verejne ho popravili

Obrazom: Demonštranti šiestykrát žiadali odchod Kaliňáka

Igor Matovič upozornil, že dozorujúci prokurátor v kauze Bašternák môže čeliť obvineniu.BRATISLAVA 25. júla (WebNoviny.sk) - Po šiestykrát sa dnes pred bratislavským obytným komplexom Bonaparte zhromaždili demonštranti, ktorí požadovali odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Stovky zhromaždených si na proteste vypomáhali transparentmi, napríklad "Stop Kaliňák" a "Fico chráni zlodejov" alebo skandovali "Odstúpiť" a "Do basy" na adresu Kaliňáka ako aj predsedu vlády Roberta Fica. "Je jedno, či tu bude 50 alebo 5000 ľudí, musíme upozorňovať, že toto nie je normálny stav," prihovoril sa zhromaždeným predseda SaS Richard Sulík s tým, že vo vyspelej krajine nie je normálne, aby predseda vlády býval v byte, ktorý je postavený za peniaze z daňových podvodov a aby ministra vnútra vyšetrovali jeho priami podriadení. Podľa Sulíka majú pokračujúce protesty význam, čo dokazuje napríklad kritika kauzy zo strany viacerých europoslancov za Smer-SD. "Každým dňom, čo Kaliňák ostáva vo funkcii, Smer stráca," vyhlásil. Je to jedna prepojená mafia, povedal Rajtár Líder OĽaNO Igor Matovič podľa vlastných slov viackrát pred vyšetrovateľom a dozorujúcim prokurátorom vypovedal, pričom sa im snažil ozrejmiť, v čom sa premiér a minister vnútra správajú korupčne. Podľa jeho informácií pritom dozorujúci prokurátor Vasiľ Špirko má záujem prípad vyšetrovať. "Mal som z neho pocit, že nie je zaujatý," povedal Matovič s tým, že tomuto prokurátorovi ale hrozí obvinenie zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. "Majú dvoch svedkov, aby mu mohli prípad odobrať," povedal. Obrazom: Demonštranti pred Bonaparte šiestykrát žiadali odchod Kaliňáka Podľa poslankyne Veroniky Remišovej (OĽaNO) neupozorňovať na korupciu znamená tolerovať zločin proti spoločnosti. "Korupcia kradne peniaze rodinám, dôchodcom a čestným podnikateľom, ktorí platia dane," povedala s tým, že za peniaze, ktoré štát vyplatil Ladislavovi Bašternákovi na nezákonných vratkách DPH, by bolo možné kúpiť 36 miliónov kotúčikov toaletného papiera do nemocníc alebo zvýšiť príspevok na každé dieťa o 200 eur. "Korupcia predražuje verejné služby, množí sa pre ňu byrokracia," dodala. Poslanec Jozef Rajtár upozornil na stíhanie svojho asistenta Filipa Rybaniča. Prokurátor, ktorý má v iných prípadoch podľa neho prieťahy aj sedem až deväť rokov, v Rybaničovom prípade konal za sedem až deväť hodín. Navyše podľa neho býva v byte, ktorý tiež patrí Ladislavovi Bašternákovi. "Je to jedna prepojená mafia," "Dosť bolo Fica" kričali aj v Prešove V pondelok v súvislosti s kauzou protestovali aj v Prešove. Vyše tristo ľudí sa podvečer zišlo v centre mesta. Protesty, ktorými sa snažia o odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, sa už konali aj v Košiciach, Žiline i Nitre. Na zhromaždení v Prešove vystúpili viacerí poslanci Národnej rady SR za strany SaS a OĽaNO. Boli medzi nimi Ľubomír Galko, Erika Jurinová Martin Fecko, Oto Žarnay, Jozef Mihál, Daniel Lipšic a ďalší rečníci. Telefonicky sa s účastníkmi spred bratislavského komplexu Bonaparte spojil aj Igor Matovič. "Ďakujem za to, že ste prišli ukázať mocným, že vám to nie je jedno, že vieme takýmto spôsobom bojovať proti korupcii a že táto partička, ktorá chce rozkradnúť celý štát, musí skončiť," povedal davu Ľubomír Galko. Ľudia opäť symbolicky udelili červenú kartu Robertovi Kaliňákovi a skandovali heslá ako "Zlodeji", "Dosť bolo Fica", "Červenú Kaliňákovi", "Slovensko si nedáme". Protest ukončili spoločným spievaním štátnej hymny. Opozícia plánuje pokračovať v protestoch v regiónoch až do začiatku septembra. Následne ich pokračovanie zváži podľa toho, ako sa bude vyvíjať situácia v parlamente. Zhromaždenia chystajú každý pondelok postupne v Trenčíne, Trnave, Poprade, Prievidzi, Banskej Bystrici a Martine. Podľa opozície by mal predseda vlády Robert Fico odvolať Kaliňáka, pretože obchodoval s podnikateľom Ladislavom Bašternákom, ktorý je podozrivý zo spáchania daňových podvodov. Zároveň od Fica požadujú, aby sa vysťahoval z bytového komplexu Bonaparte, pretože bol postavený za peniaze z daňových podvodov. Fico má navyše podľa opozície v komplexe zvýhodnené lacné nájomné, čo považujú za úplatok. Opoziční politici tiež odôvodňujú organizovanie demonštrácií tým, že im vládna koalícia zabránila prerokovať tieto záležitosti na pôde parlamentu. Mimoriadne schôdze o vyslovení nedôvery Kaliňákovi aj Ficovi zvolané na začiatku leta totiž presunuli až na koniec riadnej septembrovej schôdze. Opozičné subjekty v tom vidia obmedzovanie možnosti vykonávať mandáty svojich poslancov a tým aj porušenie ústavy. Protesty majú SaS a OĽaNO naplánované na každý pondelok až do 5. septembra, a to v Bratislave aj iných mestách Slovenska. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Obrazom: Demonštranti šiestykrát žiadali odchod Kaliňáka

Video: Filip Hološko sa blysol štyrmi gólmi za 14 minút

FC Sydney v prípravnom zápase zdolal Earlwood Wanderers 12:0.BRATISLAVA/SYDNEY 25. júla (WebNoviny.sk) - Slovenský futbalový útočník Filip Hološko strelecky explodoval v prípravnom zápase austrálskeho FC Sydney proti Earlwood Wanderers. Počas úvodných necelých dvadsiatich minút strelil štyri góly. Postupne sa presadil v 5., 14., 15. a 19. min. Duel sa napokon skončil 12:0. Tridsaťdvaročný piešťanský rodák Hološko je v kádri účastníka A-League od leta 2015. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Filip Hološko sa blysol štyrmi gólmi za 14 minút

Zadržali 17 pašerákov, mali previezť okolo 1000 migrantov

Pašerácky gang mal prevážať automobilmi sýrskych, afganských, irackých a iránskych migrantov v malých skupinách. Viedeň 25. júla (WebNoviny.sk) - Polícia v niekoľkých krajinách zatkla celkovo 17 osôb podozrivých z prepašovania odhadom 1000 migrantov z Maďarska do Nemecka. Oznámili to rakúski vyšetrovatelia, ktorých cituje agentúra DPA.Pašerácky gang mal prevážať automobilmi sýrskych, afganských, irackých a iránskych migrantov v malých skupinách. Za cestu z Maďarska cez Rakúsko do Nemecka každý migrant zaplatil pašerákom približne 700 eur, ak sa chceli dostať do Francúzska, až 2400 eur, tvrdia rakúske úrady. Pašerácku sieť tvorili poľskí a nemeckí šoféri, ako aj Čečeni žijúci v Rakúsku. Operácia zameraná na odhalenie tejto siete sa začala už vlani v septembri. Posledných siedmich podozrivých zadržali v Rakúsku, Budapešti a Berlíne. Polícia v tejto súvislosti prehľadala desiatky bytov, pričom objavila peňažnú hotovosť, šperky a zbrane. Vyšetrovatelia zisťujú, či boli zadržané osoby zapletené v do iných trestných činoch, doplnila rakúska polícia. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zadržali 17 pašerákov, mali previezť okolo 1000 migrantov

Slovenskí vodní slalomári sú v Riu, pištoliari mali problémy

Pištoliarov Koppa s Tužínským postihli problémy pri transporte a museli neplánovane prespať v Ríme. RIO DE JANEIRO 25. júla (WebNoviny.sk) - Prvá časť slovenskej výpravy už dorazila do dejiska Hier XXXI. olympiády brazílskeho Ria de Janeiro. Všetci reprezentanti vo vodnom slalome sa už aj ubytovali v olympijskej dedine a absolvovali tréning v súťažnom areáli v časti Deodoro. Problémy postihli pri transporte dvoch slovenských pištoliarov Pavla Koppa a Juraja Tužinského, ktorí museli neplánovane prespať v Ríme a ich prílet do Ria sa presunul z pondelkového rána na večerné hodiny. Pracovníkom Slovenského olympijského výboru (SOV) robí problémy štrajk personálu prístavu, veľká zásielka tak už od 13. júla kotví v miestnom prístave a Slováci ju ešte nemajú k dispozícii. Informácie priniesol oficiálny web SOV. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovenskí vodní slalomári sú v Riu, pištoliari mali problémy

Britská premiérka sľúbila v Severnom Írsku riešenie hraníc

\'Nikto sa nechce vrátiť k hraniciam z minulosti,\' povedala Mayová po stretnutí so prvou ministerkou Severného Írska Arlene Fosterovou. Londýn 25. júla (WebNoviny.sk) - Britská premiérka Theresa Mayová sa na dnešnej návšteve Belfastu zaviazala nájsť "praktické riešenie" otázky severoírskych hraníc v prípade, že raz Británia opustí Európsku úniu, napísala agentúra DPA. "Nikto sa nechce vrátiť k hraniciam z minulosti," povedala Mayová po stretnutí so prvou ministerkou Severného Írska Arlene Fosterovou a jej zástupcom Martinom McGuinnessom. "To, čo chceme urobiť, je nájsť takú cestu, ktorá bude fungovať a prinesie praktické riešenie pre každého, a že vznikne dohoda, ktorá bude v najlepšom záujme celého Spojeného kráľovstva," uviedla. V podobnom duchu sa počas víkendu vyjadril aj írsky premiér Enda Kenny. Severné Írsko opustí EÚ spoločne s Anglickom, Škótskom a Walesom, pričom Írska republika ostáva v bloku, upozornila agentúra DPA. Vznikajú preto obavy z obnovenia dnes neviditeľnej hranice na írskom ostrove. Dohoda o voľnom pohybe osôb medzi Britániou a Írskom vznikla už v roku 1923, krátko po vyhlásení nezávislosti krajiny rozprestierajúcej sa na väčšine územia írskeho ostrova od bývalej koloniálnej veľmoci. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Britská premiérka sľúbila v Severnom Írsku riešenie hraníc

Sagan uchvátil súperov, je skvelý jazdec aj zabávač

\'Definitívne je to najlepší chlapík medzi nami, môže vyhrať v akomkoľvek type etapy,\' povedal rakúsky cyklista Bernhard Eisel z tímu Dimension Data. PARÍŽ 25. júla (WebNoviny.sk) - Piaty zelený dres za víťazstvo v bodovacej súťaži po sebe, tri etapové víťazstvá a ocenenie pre najbojovnejšieho jazdca - taká je stručná vizitka slovenského cyklistu Petra Sagana na 103. ročníku najslávnejších pretekov na svete Tour de France. VŠETKO O TOUR DE FRANCE Dvadsaťšesťročný úradujúci majster sveta bol jedným z najviditeľnejších jazdcov na "Starej dáme", pre svoj tím Tinkoff zarobil 60 percent všetkých financií. Líder rebríčkov UCI dosiahol okrem troch etapových víťazstiev aj ďalších päť pódiových umiestnení. Pridal k tomu aj tri dni v žltom drese lídra pretekov, čo je z pohľadu slovenskej cyklistiky novinka a historický počin. Obrazom: Najkrajšie momenty z 21. etapy Tour de France "Prvé a druhé víťazstvo boli úžasné, tiež som sa snažil pomáhať tímovým kolegom. Celá Tour prebiehala veľmi dobre, užíval som si to. Tour de France bola ku mne vždy priaznivá. V predchádzajúcich dvoch rokoch som síce nevyhral etapu, no tento rok sa mi to podarilo trikrát a som šťastný. Vždy sa snažím odovzdať maximum a v poslednej etape som takmer dosiahol štvrté víťazstvo, ale André (Greipel) predviedol dobrý šprint a som rád aj za neho, že vyhral etapu. Teraz si trochu oddýchnem a najbližšie ma čakajú olympijské hry na horskom bicykli. Bude to pre mňa niečo špeciálne, pretože v tejto oblasti som začínal," cituje Petra Sagana oficiálna stránka tímu Tinkoff. Odporúčame: Žltý, najbojovnejší, zelený. Tu sú top momenty Sagana na Tdf Obrazom: Šampanské a skvelý Saganov špurt, to bol záver Tour Froome použil zaužívaný scenár k triumfu na Tour de France Pozrite sa, koľko zarobil Peter Sagan na Tour de France Saganovi chýbali centimetre, píšu médiá o závere TdF Sagan sa stal najbojovnejším cyklistom Tour de France 2016 Tiňkov zložil Saganovi poklonu, želá mu obhájenie titulu Peter Sagan to nemal ani tento rok zo začiatku jednoduché na ceste za ďalším triumfom v bodovacej súťaži. Spočiatku ho trápil Brit Mark Cavendish, ktorý vyhral štyri etapy. Jazdec tímu Dimension Data napokon odstúpil, aby sa mohol pripravovať na OH 2016 v Riu. Sagan napriek tomu ukázal, že je veľkým cyklistickým univerzálom a zbieral body aj v kopcoch. "Je neuveriteľný. Netrápi ma, ak získa zelený dres aj ďalších päť rokov. Definitívne je to najlepší chlapík medzi nami, môže vyhrať v akomkoľvek type etapy. Je dobré pre náš šport, pretože priťahuje ľudí aj mimo cyklistiky. Buď sa vám to páči alebo nie, podľa mňa je \'cool\'. Iní jazdci tvrdia, že nemajú čas na takú zábavu, ale on to jednoducho robí," povedal rakúsky cyklista Bernhard Eisel z tímu Dimension Data, citoval ho portál Cycling Weekly. Obrazom: Najkrajšie momenty Petra Sagana na Tour de France 2016 "Na Tour de France jazdil parádne, skoro každý deň bol v úniku. Je omnoho lepší vrchár ako ja. Vidím ho...alebo možno ani nie, len počujem vo vysielačke: \'Sagan je zasa v úniku\' a hovorím si: \'Kokso, ako je to možné?\' Je to definitívne veľmi pôsobivé, má veľký talent. Je veľmi dobrý vrchár, mohol by skúsiť ovládnuť všetkých päť monumentálnych klasík," uviedol Nemec John Degenkolb z tímu Giant-Alpecin, veľký Saganov rival na jarných klasikách. "Určite, najviac mu sedia severské klasiky. San Remo, Flámsko, Roubaix... všetky flámske klasiky a Tour de France. Bude na nich jazdiť ešte mnoho rokov. Zdolať ho v boji o zelený dres je takmer nemožné. Žlté tričko? To je zložité. Je veľmi dobrý jazdec, ale aby bol každý deň na dlhých a strmých stúpaniach... Na to nie je stvorený," dodal športový riaditeľ tímu Etixx-QuickStep Tom Steels. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Sagan uchvátil súperov, je skvelý jazdec aj zabávač

V Banskej Bystrici inovujú káder, predstavili aj nové logo

Kým v starom logu bol zobrazený baran so sklonenou hlavou, v novom je už vyobrazený priamy a bojovný pohľad. BANSKÁ BYSTRICA 25. júla (WebNoviny.sk) - Hokejisti Banskej Bystrice budú hrať prípravné a súťažné zápasy od augusta tohto roku s novým logom na svojich dresoch. Vedenie klubu sa ho rozhodlo inovovať po jedenástich rokoch, teda od samotného vzniku v roku 2005. Kým v starom logu bol zobrazený baran so sklonenou hlavou, v novom je už vyobrazený priamy a bojovný pohľad. "Staré logo podľa nášho názoru už dostatočne nevyjadrovalo emócie, vlastnosti a filozofiu klubu, preto sme sa rozhodli pre radikálny krok. Výsledkom je nový výraz barana plného sily a bojovnosti. Lepšie korešponduje so štýlom hry i výsledkami tímu v ostatných rokoch," uviedol na pondelkovej tlačovej konferencii riaditeľ HC \'05 iClinic Banská Bystrica Michal Longauer. Získali najproduktívnejšieho obrancu zámorskej ECHL Okrem inovácie loga prechádza inováciou aj káder Banskej Bystrice. Po odchode viacerých hráčov, predovšetkým do Nových Zámkov, sa vedenie klubu poobzeralo po iných hokejistoch. Výsledkom sú tak viaceré nové tváre, napríklad v obrane Peter Mikuš, Juraj Cebák, Ty Wishart a Ján Ťavoda, v útoku Tomáš Surový, Petr Kafka, Matej Češík či Jordan Hickmott. Najnovšou posilou \'baranov\' je najproduktívnejší obranca vlaňajšej sezóny v zámorskej ECHL 25-ročný Kanaďan Mathew Maione. "O tohto hráča bol enormný záujem, mal viacero ponúk, takže musím povedať, že sme v klube odviedli veľmi dobrú robotu, aby napokon skončil u nás. Verím, že bude veľmi platným hráčom najmä v presilových hrách. Máme o ňom veľmi dobré referencie a sme radi, že bude hájiť farby Banskej Bystrice v slovenskej najvyššej hokejovej súťaži," uviedol športový manažér HC \'05 Július Koval. Predstavili aj novú publikáciu Banskobystrický klub predstavil v pondelok aj publikáciu s názvom "11 baraních rokov". Vydal ju v spolupráci s viacerými autormi a fotografmi, fanúšikom bude k dispozícii predovšetkým vo fanúšikovskom obchode. "V publikácii sme zmapovali jedenásť hokejových rokov nášho klubu, čiže od samotného vzniku až po vlaňajší rok, v podstate celú históriu. Sú tam informácie o hráčskom kádri, funkcionároch, mládeži, fanúšikoch, nechýbajú výsledky, štatistiky, teda všetky atribúty sú v tejto publikácii zahrnuté," dodal riaditeľ klubu Michal Longauer. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Banskej Bystrici inovujú káder, predstavili aj nové logo

Útočník z Ansbachu prisahal vernosť vodcovi Islamského štátu

Sýrčan v objavenom videozázname vyhlasuje, že jeho útok je mienený ako pomsta za to, že Nemecko zabíja moslimov, a hodlá ho vykonať v mene Alaha. Berlín 25. júla (WebNoviny.sk) - Samovražedný útočník z bavorského Ansbachu, 27-ročný Sýrčan, požiadal v roku 2014 o azyl aj v Rakúsku. So žiadosťou však neuspel, pretože ešte predtým, v roku 2013, pozitívne posúdili jeho žiadosť o azyl v Bulharsku. Informáciu priniesla tlačová agentúra APA s odvolaním sa na hovorcu rezortu vnútra vo Viedni Karla-Heinza Grundböcka. Podľa jeho slov tohto Sýrčana nevyhostili z alpskej republiky, pretože disponoval cestovným dokladom z Bulharska, ktorý mu umožňoval 90 dní zostať na území Ďalšie útoky v Nemecku: Sýrsky migrant zabil ženu mačetou Mladík napadol sekerou ľudí vo vlaku, kričal \'Alláhu akbar\' Objavili videozáznam Nemecké spolkové ministerstvo vnútra už skôr oznámilo, že Sýrčana mali deportovať späť do Bulharska. V Nemecku sa zdržiaval od roku 2014, ani tam so žiadosťou o azyl neuspel. Muž, ktorý prišiel o život, keď sa v nedeľu večer odpálil pred vstupom na hudobný festival v Ansbachu po neúspešnom pokuse dostať sa na toto podujatie, pričom zranil sčasti ťažko 15 ľudí, predtým prisahal oddanosť abú Bakrovi Baghdádímu, vodcovi samozvaného kalifátu Islamský štát (IS), a pohrozil teroristickým útokom na území Nemecka. Vyplýva to z obsahu videozáznamu, ktorý vyšetrovatelia objavili v jeho mobilnom telefóne. Informoval o tom dnes bavorský krajinský minister vnútra Joachim Herrmann, vyplýva zo správ tlačovej agentúry DPA. Útočník bol hospitalizovaný na psychiatrickej klinike Sýrčan v objavenom videozázname vyhlásil, že jeho útok v mene Alaha je odvetou za to, že Nemecko zabíja moslimov. V bydlisku muža, ktorého susedia prezývali výlučne Rambo, sa našli chemikálie vhodné na výrobu trhavín, ako aj propagandistické salafistické materiály. Nemecký spolkový minister vnútra Thomas de Maiziere dnes v reakcii na útoky uplynulých dní z okolia Würzburgu, Reutlingenu, Mníchova i Ansbachu nariadil výrazné posilnenie policajnej prítomnosti na letiskách i železničných staniciach. Podľa jeho slov mal útočník z Ansbachu za sebou dva pokusy o samovraždu a dočasne bol hospitalizovaný na psychiatrickej klinike. Ako informovala prostredníctvom webu dnes tlačová agentúra Amak blízka IS, útočník z Ansbachu bol "vojakom Islamského štátu". Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Útočník z Ansbachu prisahal vernosť vodcovi Islamského štátu

Predaj nemocníc odložili, Kotleba nevylúčil finančné postihy

V prípade úspešného predaja plánuje Svet zdravia preinvestovať na oboch pavilónoch 13,5 milióna eur. BANSKÁ BYSTRICA 25. júla (WebNoviny.sk) - Predaj chátrajúcich pavilónov nemocníc v Rimavskej Sobote a Žiari nad Hronom spoločnosti Svet zdravia schválili poslanci zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) už začiatkom júna. Svet zdravia, ktorý prevádzkuje fungujúce časti oboch zdravotníckych zariadení, ponúkol za nedostavané pavilóny viac ako milión eur. Zároveň sa zaviazal dobudovať objekty do štyroch rokov. Predseda BBSK Marian Kotleba však uznesenie o predaji nepodpísal. Podľa neho bola ponúkaná cena len polovičná oproti znaleckým posudkom a predajom by došlo k porušeniu zásad dobrého hospodárenia s majetkom kraja. Zasadnutie zvolané na poslednú chvíľu Nasledovali rokovania za účasti oboch zainteresovaných strán i primátorov miest príslušných regiónov. Záujemca zvýšil ponúkanú sumu o 413-tisíc eur. Predaj sa mal definitívne uzavrieť na dnešnom mimoriadnom zasadnutí. Poslancov však bolo málo a rokovanie nebolo uznášaniaschopné. O predaji by sa malo rozhodnúť na ďalšom zasadnutí, ktoré má predseda kraja podľa zákona zvolať do štrnástich dní. Pondelkovú slabú účasť si prítomní poslanci vysvetľujú tým, že zasadnutie bolo zvolané na poslednú chvíľu a veľa členov krajského parlamentu už čerpá dovolenky, pretože 1. augusta je na programe pravidelné rokovanie zastupiteľstva. Podľa Mariana Kotlebu však išlo o obštrukcie zo strany poslaneckých klubov a nevylúčil ani finančné postihy za neúčasť na zasadnutí. "Otázka znie, či za takýto prístup k svojej práci majú tí poslanci nárok na poslaneckú odmenu. Naštudujeme si prípady z iných samosprávnych krajov, kde už boli takéto prípady a boli riešené týmto spôsobom. Necháme si spraviť nejaký právny názor a určite nejaký postoj zaujmeme, pretože toto je anarchia platená zo štátnych zdrojov," uviedol. Garantujú vysoký štandard izieb "Svet zdravia stále potvrdzuje tú ponuku, ktorá mala byť v pondelok predstavená, to znamená, že okrem garantovanej investície v hodnote trinásť miliónov do dostavby oboch rozostavaných pavilónov a samotnej kúpno-predajnej sumy, ktorú by mal dostať Banskobystrický kraj, sme navrhli dodatočnú garantovanú investíciu v hodnote 413-tisíc eur do existujúcich častí nemocníc, ktoré by i v budúcnosti mali ostať v majetku BBSK," povedal na margo neúspešného zasadnutia hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ. V prípade úspešného predaja plánuje Svet zdravia preinvestovať na oboch pavilónoch 13,5 milióna eur. V Rimavskej Sobote by mal pribudnúť napríklad nový urgentný príjem, tri nové operačné sály, nové priestory na ambulancie a na jednodňovú zdravotnú starostlivosť i nové priestory na rehabilitačné oddelenie. Garantuje vysoký štandard izieb s vlastnými sociálnymi zariadeniami. Počet lôžok na izbe by sa mal znížiť na dva, maximálne tri. V nemocnici v Žiari nad Hronom by mala pribudnúť aj pôrodnica novej generácie, kde sú pôrodné sály nahradené komfortnými pôrodnými izbami a oddelenie matka a dieťa, kde budú pediatrické lôžka s možným rodičovským sprievodom. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Predaj nemocníc odložili, Kotleba nevylúčil finančné postihy

Do areálu prezidentského paláca opäť vnikla cudzia osoba

Muža zadržali príslušníci Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a odovzdali privolanej policajnej hliadke. BRATISLAVA 25. júla (WebNoviny.sk) - V Prezidentskom paláci v Bratislave sa opäť stal mimoriadny bezpečnostný incident. Ako informoval poradca prezidenta pre komunikáciu Roman Krpelan, v nedeľu okolo 12:00 preliezol plot paláca z Hodžovho námestia občan srbskej národnosti. Okamžite ho zadržali príslušníci Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a odovzdali privolanej policajnej hliadke. Zadržaný muž ako dôvod svojho konania uviedol, že ho niekto naháňal a hľadal útočisko. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Do areálu prezidentského paláca opäť vnikla cudzia osoba

Je našou úlohou jasne hovoriť o tom, aké výhody EÚ prináša

Medzi priority, ktoré ministri hodnotili, patrí napríklad Energetická únia, digitálna ekonomika či oblasť životného prostredia. BRATISLAVA 25. júla (WebNoviny.sk) – Debata o hlavných prioritách, komunikácia s občanmi, ale aj stretnutie so zástupcami kandidátskych krajín boli hlavné témy schôdzky ministrov zodpovedných pre Európsku úniu, ktoré viedol splnomocnenec pre SK PRES Ivan Korčok. Ako informoval na dnešnej tlačovej besede, dnes mali ministri na stole dve hlavné témy. Jednou z nich bolo hodnotenie piatich strategických priorít, ktoré Európska únia prijala v roku 2014. Druhou témou bolo to, ako priblížiť Európsku úniu občanom. Medzi priority, ktoré ministri hodnotili, patrí napríklad Energetická únia, digitálna ekonomika či oblasť životného prostredia. "Táto debata mala význam v tom, že sme urobili istú retrospektívu. Dôležité pre nás je, že všetky členské štáty konštatovali, že pokiaľ ide o konkrétnu agendu, nemáme pocit, že by sme k nim mali niečo pridávať. Nemyslíme si, že je tu moment, že by sme tieto priority museli zásadne opravovať," prezentoval Korčok výsledky rokovania. Ako dodal, tento Strategický program pre Úniu v čase zmien platí do roku 2019. Členovia si nemajú posielať odkazy cez médiá "Je tu istý paradox, pretože kým v týchto oblastiach, napríklad v Energetickej únii, robíme určité pokroky, nemôžeme nevidieť, že sme sa dostali brexitom do novej situácie," pripustil splnomocnenec s tým, že aj pozitívne výsledky, ktoré Únia dosahuje, sú do istej miery zatienené odchodom Spojeného kráľovstva z EÚ. Podľa Korčoka aj dnes z úst britského zástupcu Davida Jonesa zaznela veta "brexit je brexit". To znamená, že aj po dnešku je zrejmé, že britská vláda nepracuje so žiadnymi inými alternatívnymi plánmi ako tými, ktoré majú naplniť rozhodnutie britských občanov, dodal Korčok. Druhou témou bola komunikácia. "Cítime to všetci, ktorí sme sa na dnešnom rokovaní zúčastnili, že máme problém v tom, ako hovoríme o európskej agende. My si tu vnútri miestnosti rozumieme, ale máme zásadný problém zjavne aj s mnohými pozitívnymi vecami, ktoré európska integrácia prináša, osloviť občanov," priznal Korčok. Zároveň podľa neho na rokovaní zaznelo, že si členské štáty a európske inštitúcie majú prestať posielať odkazy cez médiá, ale majú komunikovať priamo. "Je našou úlohou, aby sme aj my doma hovorili veľmi jasne a zreteľne, za čo sú zodpovedné členské štáty, za čo európske inštitúcie a naopak, kde Európska únia nemá kompetencie," myslí si Korčok. Ako ďalej pripomenul, debatu o budúcnosti EÚ má naštartovať práve bratislavský summit, ktorý sa bude konať 16. septembra. Podľa Korčoka bude veľkou výzvou nepodľahnúť ani jednému z dvoch táborov. "Na jednej strane sú tí, ktorí za nevyhnutnú odpoveď považujú ďalšiu integráciu a ďalší prenos kompetencií. Toto nezdieľame. Ale je tu druhý tábor na opačnom póle, ktorý hovorí, že Európska únia je problém sám o sebe, že treba vrátiť všetky kompetencie na úroveň členských štátov," priblížil Korčok. Kandidátske krajiny hovorili o EÚ veľmi pozitívne Štátny tajomník MZV pripomenul aj nedeľňajšie stretnutie so zástupcami kandidátskych krajín. "Pre nás ako predsedníctvo, ktoré považuje rozširovanie za svoju prioritu, to bola príležitosť, aby sme týmto ašpirantom povedali, kde vidíme svoju úlohu predsedníckej krajiny," doplnil Korčok. Slovensko podľa neho chce zachovať kredibilitu procesu na oboch stranách. Na jednej strane kandidátske krajiny vedia, že pokrok majú vo svojich rukách, ale na druhej strane ak tento požadovaný pokrok urobia, je nevyhnutné, aby členské štáty umožnili týmto krajinám posun smerom k členstvu. "Kandidátske krajiny hovorili veľmi pozitívne o EÚ. Je to o to dôležitejšie, že aj pre ne je brexit veľkým otáznikom, pýtajú sa na budúcnosť tohto projektu, ale považujú EÚ za pozitívny a pre nich stále atraktívny projekt," pripomenul Korčok. Korčok na tlačovej konferencii zároveň uviedol, že dnešným dňom sa skončila prvá séria politických podujatí v Bratislave počas nášho predsedníctva. Korčok vyjadril spokojnosť nad prvým mesiacom SK PRES. "Dostávame pozitívnu spätnú väzbu od našich partnerov pokiaľ ide o obsah diskusie, máme veľmi pozitívnu odozvu aj na organizáciu podujatí v Bratislave," povedal Korčok. Za prvý mesiac SK PRES podľa neho dosiahlo dva úspechy – prvým je otvorenie dvoch kľúčových kapitol v prístupovom procese pre Srbsko. Druhým úspechom je dohoda Rady na rozpočte. "Podarilo sa nám to v rekordne krátkom čase, dáva to dobré východiská pre rokovania o budúcoročnom rozpočte s Európskym parlamentom," zhodnotil Korčok. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Je našou úlohou jasne hovoriť o tom, aké výhody EÚ prináša

Zverejnili trailer a ukážku pokračovania Prison Break

Deväť nových častí odvysiela americká televízia Fox na budúci rok. BRATISLAVA 25. júla (WebNoviny.sk) - Tvorcovia limitovaného pokračovania seriálu Prison Break: Útek z väzenia (2005 - 2009) zverejnili prostredníctvom služby YouTube trailer a ukážku očakávaného titulu. Novinka vzniká pod taktovkou americkej spoločnosti 20th Century Fox Television, pričom fanúšikovia a fanúšičky série sa dočkajú deviatich nových epizód. Kým nový trailer prezrádza zápletku pokračovania, v dvojminútovej ukážke môžu diváci a diváčky vidieť hlavného hrdinu Michaela Scofielda v podaní Wentwortha Millera, ako s ďalším väzňom plánuje útek z väznice. Obe videá predstavili na festivale Comic-Con v San Diegu. Na prezentácii sa okrem Millera zúčastnili ďalší herci z pôvodného seriálu, Dominic Purcell, Sarah Wayne Callies a Robert Knepper a producent Vaun Wilmott. Ako prezradili, oživiť seriál bol Millerov nápad, ktorý o ňom najprv povedal Purcellovi. Dvojica oslovila producentov a potom všetko šlo rýchlo. Podľa Millera bol pritom pôvodný zámer urobiť niečo nové, ale tak, aby "zostali verní DNA pôvodnej šou". "Myslím, že to rezonuje kvôli rodine a putu medzi bratmi. Myšlienka, že urobíte čokoľvek, aby ste zachránili alebo pomohli niekomu, koho milujete, je univerzálna," povedal zasa Wilmott. "Michael má nové tetovania, ktoré súvisia so zápletkou, no nefungujú tak, ako to bolo prvý raz," prezradil tiež Miller. Príbeh novinky sa bude odohrávať niekoľko rokov po udalostiach zo štvrtej série a bude sa sústrediť na bratov Michaela Scofielda a Lincolna Burrowsa (Dominic Purcell), a to aj napriek tomu, že Michael Scofield v záverečnom filme Prison Break: The Final Break (2009) zomrel. Sarah Wayne Callies sa opäť ukáže ako Sara Tancredi, Knepper si zopakoval úlohu Theodora "T-Bag" Bagwella. Do seriálu sa vracajú aj Rockmond Dunbar a Amaury Nolasco. Herecké obsadenie doplnili Mark Feuerstein, Rick Yune, Augustus Prew a Steve Mouzakis. Na pokračovaní seriálu, ktorý si vyslúžil napríklad dve nominácie na ocenenie Zlatý Glóbus, sa podieľa pôvodný tvorca a výkonný producent Paul Scheuring. Nové časti odvysiela televízia FOX na budúci rok. Informácie pochádzajú z webových stránok www.aceshowbiz.com a www.hollywoodreporter.com a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zverejnili trailer a ukážku pokračovania Prison Break

Dolár posilnil oproti jenu aj voči euru

Americká ekonomika je v lepšej forme ako iné vyspelé hospodárstva a očakáva sa, že centrálna banka USA by mohla v nadchádzajúcich mesiacoch zvýšiť úroky. LONDÝN 25. júla (WebNoviny.sk) - Americký dolár v pondelok posilnil oproti japonskému jenu na 106,30 JPY/USD z piatkovej uzatváracej úrovne 105,87 JPY/USD. Spoločná európska mena voči doláru tiež klesla, a to na 1,0986 USD/EUR z hodnoty 1,1022 USD/EUR. Keďže japonská ekonomika rastie iba nepatrne, ekonómovia predpokladajú, že centrálna banka krajiny by mohla na svojom tohtotýždňovom zasadaní prijať ďalšie stimuly. Naopak, americká ekonomika je v lepšej forme ako iné vyspelé hospodárstva a očakáva sa, že centrálna banka USA by mohla v nadchádzajúcich mesiacoch zvýšiť úroky. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dolár posilnil oproti jenu aj voči euru

Cibulková sa vrátila do Top 10, mužom vládne Djokovič

Debutantom v Top 100 sa stal Andrej Martin: vďaka senzačnému prieniku do finále podujatia ATP World Tour 250 na antuke v chorvátskom Umagu sa vyšvihol zo 124. na 98. priečku, dosiaľ mal maximum v podobe 105. pozície. LONDÝN 25. júla (WebNoviny.sk) - Srbský tenista Novak Djokovič naďalej suverénne figuruje na čele svetového rebríčka ATP vo dvojhre. Druhý je Brit Andy Murray a tretí Švajčiar Roger Federer. V Top 10 sa v porovnaní s 18. júlom neudiala žiadna zmena. Najlepší Slovák Martin Kližan mierne klesol z 28. na 30. miesto, jeho kariérnym maximom je 24. pozícia z 27. apríla 2015. Debutantom v Top 100 sa stal Andrej Martin: vďaka senzačnému prieniku do finále podujatia ATP World Tour 250 na antuke v chorvátskom Umagu sa vyšvihol zo 124. na 98. priečku, dosiaľ mal maximum v podobe 105. pozície. Národnou trojkou je na 100. pozícii Lukáš Lacko. V druhej stovke sa zo SR nachádza 123. Jozef Kovalík, v tretej 298. Norbert Gombos a vo štvrtej 311. Filip Horanský. Lídrom štvorhry stále je Francúz Nicolas Mahut pred krajanom Pierrom-Huguesom Herbertom a americkými dvojičkami Bobom a Mikom Bryanovcami. Na poste slovenskej deblovej jednotky sa nachádza 70. Andrej Martin pred 81. Igorom Zelenayom. Kližana katapultoval deblový titul z Umagu zo 606. na 209. post. Rebríček Emirates ATP Rankings pre nasadzovanie vo dvojhre k 25. júlu 2016: 1. (1.) Novak Djokovič (Srb.) 15 040 bodov, 2. (2.) Andy Murray (V. Brit.) 10 065, 3. (3.) Roger Federer (Švaj.) 5945, 4. (4.) Rafael Nadal (Šp.) 5290, 5. (5.) Stan Wawrinka (Švaj.) 4720, 6. (6.) Kei Nišikori (Jap.) 4290, 7. (7.) Milos Raonic (Kan.) 4285, 8. (8.) Tomáš Berdych (ČR) 3490, 9. (9.) Dominic Thiem (Rak.) 3105, 10. (10.) Jo-Wilfried Tsonga (Fr.) 2995, 11. (11.) David Goffin (Belg.) 2715, 12. (12.) Marin Čilič (Chor.) 2695, 13. (13.) David Ferrer (Šp.) 2695, 14. (17.) Gael Monfils (Fr.) 2440, 15. (14.) Richard Gasquet (Fr.) 2365,... 30. (28.) Martin Kližan 1428, 98. (124.) Andrej Martin 614, 100. (102.) Lukáš Lacko 606, 123. (126.) Jozef Kovalík 475, 298. (299.) Norbert Gombos 162, 311. (312.) Filip Horanský 153, 587. (582.) Patrik Fabian 52, 669. (667.) Alex Molčan 38, 670. (668.) Adrian Sikora 38, 772. (775.) Martin Blaško (všetci SR) 26 Rebríček Emirates ATP Doubles Rankings pre nasadzovanie vo štvorhre k 25. júlu 2016: 1. (1.) Nicolas Mahut (Fr.) 9340 bodov, 2. (2.) Pierre-Hugues Herbert (Fr.) 8950, 3. (3.) Bob Bryan (USA) 6900, 4. (4.) Mike Bryan (USA) 6900, 5. (5.) Jamie Murray (V. Brit.) 6615, 6. (6.) Marcelo Melo (Braz.) 6130, 7. (7.) Édouard Roger-Vasselin (Fr.) 5950, 8. (9.) Daniel Nestor (Kan.) 5320, 9. (8.) Bruno Soares (Braz.) 5240, 10. (10.) Raven Klaasen (JAR) 4850,... 70. (70.) Andrej Martin 1140, 81. (82.) Igor Zelenay 1019, 209. (606.) Martin Kližan 340, 423. (427.) Lukáš Lacko 136, 459. (457.) Adrian Sikora 123, 462. (460.) Norbert Gombos (všetci SR) 123 Americká tenistka Serena Williamsová naďalej vedie svetový rebríček WTA vo dvojhre. Tridsaťštyriročná Serena úraduje na vrchole renkingu dovedna 303. týždeň vo svojej kariére (180. týždeň bez prerušenia), čo znamená historický tretí post. Vedie Nemka Steffi Grafová (377 týždňov) pred Američankou Martinou Navrátilovou (332). V aktuálnom poradí je na druhom mieste Nemka Angelique Kerberová a na treťom Španielka Garbine Muguruzová-Blancová. Slovenská jednotka Dominika Cibulková sa po roku a pol, do ktorého spadala aj vlaňajšia štvormesačná zdravotná výluka, vrátila zásluhou semifinále v Stanforde do najlepšej desiatky: poskočila z 12. na 10. priečku, vyrovnala si osobný rekord. V Top 10 figuruje prvý raz od 1. februára 2015. Národná dvojka Karolína Schmiedlová klesla z 53. na 62. pozíciu. V druhej stovke sú zo SR 115. Jana Čepelová, 121. Kristína Kučová, 122. Magdaléna Rybáriková a 175. Rebecca Šramková. Skúsenej Daniele Hantuchovej patrí 253. miesto. Cibulková pozoruhodne stúpla z ôsmej na piatu priečku v tohtosezónnom bodovaní Road to Singapore v súvislosti s "výberovým" šampionátom WTA Finals pre osem najlepších. O dve miesta oproti 18. júlu išla nahor vlastnými silami, jedno k tomu jej dodalo storno renkingového postavenia tehotnej Bielorusky Viktorie Azarenkovej, ktorá v Singapure určite nebude hrať. Na čele je S. Williamsová. Prominentné okteto dotvárajú Kerberová, Muguruzová-Blancová, Poľka Agnieszka Radwanská a za Cibulkovou Rumunka Simona Halepová, Španielka Carla Suárezová-Navarrová a Britka Johanna Kontová. V hodnotení štvorhry bez zmeny spoločne vedú Švajčiarka Martina Hingisová s Indkou Saniou Mirzovou, tretia je Francúzka Caroline Garciová. Slovenskou jednotkou v debli je 125. Cibulková. Rebríček WTA pre nasadzovanie vo dvojhre k 25. júlu 2016: 1. (1.) Serena Williamsová (USA) 8300 bodov, 2. (2.) Angelique Kerberová (Nem.) 6500, 3. (3.) Garbine Muguruzová-Blancová (Šp.) 5482, 4. (4.) Agnieszka Radwanská (Poľ.) 5335, 5. (5.) Simona Halepová (Rum.) 5071, 6. (7.) Venus Williamsová (USA) 3960, 7. (6.) Viktoria Azarenková (Biel.) 3761, 8. (8.) Roberta Vinciová (Tal.) 3525, 9. (9.) Carla Suárezová-Navarrová (Šp.) 3010, 10. (12.) Dominika Cibulková (SR) 2956, 11. (10.) Svetlana Kuznecovová (Rus.) 2900, 12. (11.) Madison Keysová (USA) 2871, 13. (13.) Petra Kvitová (ČR) 2816, 14. (18.) Johanna Kontová (V. Brit.) 2780, 15. (15.) Timea Bacsinszká (Švaj.) 2609,... 62. (53.) Karolína Schmiedlová 988, 115. (118.) Jana Čepelová 535, 121. (121.) Kristína Kučová 502, 122. (107.) Magdaléna Rybáriková 494, 175. (177.) Rebecca Šramková 307, 253. (241.) Daniela Hantuchová 190, 308. (310.) Viktória Kužmová 131, 349. (365.) Michaela Hončová 109, 372. (369.) Chantal Škamlová 101, 393. (388.) Vivien Juhászová 94, 427. (424.) Zuzana Zlochová 78, 475. (475.) Lenka Juríková 65, 506. (501.) Tereza Mihalíková 57, 562. (563.) Kristína Schmiedlová 45, 565. (566.) Natália Vajdová (všetky SR) 45 Tohtosezónne bodovanie Road to Singapore vo dvojhre k 25. júlu 2016: 1. (1.) Serena Williamsová (USA) 6270 bodov, 2. (2.) Angelique Kerberová (Nem.) 4867, 3. (4.) Garbine Muguruzová-Blancová (Šp.) 3038, 4. (5.) Agnieszka Radwanská (Poľ.) 2696, 5. (8.) Dominika Cibulková (SR) 2672, 6. (6.) Simona Halepová (Rum.) 2579, 7. (7.) Carla Suárezová-Navarrová (Šp.) 2518, 8. (15.) Johanna Kontová (V. Brit.) 2143, 9. (9.) Madison Keysová (USA) 2121, 10. (10.) Svetlana Kuznecovová (Rus.) 2082 Rebríček WTA pre nasadzovanie vo štvorhre k 25. júlu 2016: 1. (1.) Martina Hingisová (Švaj.) a (1.) Sania Mirzová (India) - obe 10 790 bodov, 3. (3.) Caroline Garciová (Fr.) 6605, 4. (4.) Kristina Mladenovicová (Fr.) 6220, 5. (5.) Jaroslava Švedovová (Kaz.) 5820, 6. (6.) Čchan Jüng-ťan (Taiw.) a (6.) Čchan Chao-čching (Taiw.) - obe 5510, 8. (8.) Jelena Vesninová (Rus.) 4420, 9. (9.) Lucie Hradecká (ČR) 4395, 10. (10.) Andrea Hlaváčková (ČR) 4270,... 125. (124.) Dominika Cibulková 607, 177. (181.) Magdaléna Rybáriková 401, 204. (205.) Michaela Hončová 310, 266. (263.) Tereza Mihalíková 224, 268. (264.) Chantal Škamlová 223, 281. (283.) Kristína Kučová 211, 347. (344.) Viivien Juhászová 153, 432. (424.) Jana Čepelová 112, 452. (455.) Rebecca Šramková 100, 466. (467.) Janette Husárová 95, 519. (523.) Barbora Kötelesová 78, 582. (579.) Lenka Juríková 64, 592. (590.) Jana Jablonovská (všetky SR) 62 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Cibulková sa vrátila do Top 10, mužom vládne Djokovič

Nemci vyšetrujú v súvslosti s terorizmom 60 migrantov

Tri zo štyroch útokov, ku ktorým v Nemecku v priebehu uplynulého týždňa došlo, spáchali migranti. Berlín 25. júla (WebNoviny.sk) - Nemecké úrady vyšetrujú 60 žiadateľov o azyl, ktorí sú podozriví z členstva alebo podpory niektorej z teroristických organizácií, vrátane extrémistickej skupiny Islamský štát (IS). Podľa agentúry DPA to dnes uviedol Spolkový kriminálny úrad (BKA). STREĽBA V MNÍCHOVE "Vzhľadom na pretrvávajúci prílev migrantov do Nemecka musíme predpokladať, že medzi utečencami sú aktívni alebo bývalí členovia, stúpenci či sympatizanti teroristických organizácií a islamistickí vojnoví zločinci," uvádza sa vo vyhlásení BKA. Ďalšie útoky v Nemecku: V nemeckom Ansbachu sa odpálil Sýrčan, nálož mal v batohu Sýrsky migrant zabil ženu mačetou Mladík napadol sekerou ľudí vo vlaku, kričal \'Alláhu akbar\' Zo 60 v súčasnosti prebiehajúcich vyšetrovaní sa 20 začalo v priebehu ostatných desiatich týždňov, pričom BKA dostal od miestnych orgánov v 16 spolkových krajinách celkovo 410 upozornení. Tri zo štyroch útokov, ku ktorým v Nemecku v priebehu uplynulého týždňa došlo, spáchali migranti. Tí do Nemecka prišli, aby tam požiadali o azyl. V správe BKA sa tiež uvádza, že celkový počet osôb, ktoré odišli z Nemecka do Sýrie bojovať v radoch Islamského štátu, stúpol v júni na 840; v máji ich bolo 800. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nemci vyšetrujú v súvslosti s terorizmom 60 migrantov

Muži chceli spáchať samovraždu, zachránili ich policajti

46-ročný muž s lanom sa vyhrážal, že ukončí svoj život, o dve hodiny neskôr zachránili policajti ďalšieho, ktorý chcel skočiť z okna budovy železničnej stanice. POPRAD 25. júla (WebNoviny.sk) - Popradskí mestskí policajti majú za sebou rušný víkend, dvakrát ich privolali k situáciám, v ktorých hlavní aktéri hazardovali s vlastným životom. "Prvý prípad sa odohral v nedeľu o 19:50, keď bola hliadka mestskej polície vyslaná na Tajovského ulicu v Poprade, na ktorej sa podľa oznamovateľa neznámy muž s lanom vyhrážal zámerom ukončiť svoj život," informoval dnes zástupca náčelníka mestskej polície Milan Slota. Hliadka privolala zdravotnícku pomoc, ktorá 46-ročného muža odviezla do nemocnice na ošetrenie. "O necelé dve hodiny na to prijal pracovník stálej služby oznam, podľa ktorého pobiehal po streche vstupu do železničnej stanice polonahý muž. Hliadka na mieste zistila, že ide o muža, ktorý chce skočiť z okna budovy stanice ŽSR nachádzajúceho sa vo výške približne šesť metrov," dodal Slota. Muža sa policajtom spolu s hasičmi a posádkou Rýchlej zdravotnej pomoci podarilo bezpečne zložiť na zem a následne odviezť do popradskej nemocnice. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Muži chceli spáchať samovraždu, zachránili ich policajti

Recept dňa

Karfiol zapečený so syrom

1 karfiol
150 g strúhaného syra
4 vajcia
6 dkg masla
hladká múka
olej
4 dl mlieka
mleté čierne korenie
soľ

Očistený karfiol rozoberte na väčšie ružičky, vsypte do vriacej osolenej vody a uvarte domäkka. Z masla a múky spravte svetlú zápražku, zrieďte ju mliekom, rozšľahajte a povarte na hustejšiu omáčku. Vmiešajte časť strúhaného syra a miešajte až sa rozpustí. Odkvapkaný karfiol poukladajte aj s časťami natvrdo uvarených vajec do vymastenej formy, osoľte, okoreňte, zalejte omáčkou. Posypte zvyškom syru a zapečte v rúre. Podávajte s varenými zemiakmi a zeleninovým šalátom.

Dobrá rada

Preosiaty popol z dreva

vám dobre poslúži na čistenie kovov a plechov.

Stavebník

Druhy a spôsoby prirodzeného vetrania

Vo všeobecnosti má vetranie dva hlavné ciele: Poskytuje zdravé a príjemné vnútorné ovzdušie a zaisťuje správny tepelný komfort (bráni alebo znižuje prehrievanie v horúcich obdobiach). Existuje však ešte prirodzené vetranie tak, ako bolo zadefinované kedysi?

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Zvolen, Budča, Hronská Dúbrava, Kováčová, Lieskovec, Očová, Ostrá Lúka, Sliač, Tŕnie, Turová, Vígľaš, Zvolenská Slatina
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang