zvolen.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Zvolen

Aktuálne spravodajstvo

Denník USA Today vyzval čitateľov, aby nevolili Trumpa

V úvodníku USA Today zdôrazňuje, že noviny sa za 34 rokov svojej existencie doposiaľ nikdy nezapojili do predvolebného zápasu, teraz sa však svoj prístup rozhodli zmeniť. WASHINGTON 30. septembra (WebNoviny.sk) - Jeden z hlavných celoamerických denníkov USA Today vyzval svojich čitateľov, aby v novembrových prezidentských voľbách nehlasovali za republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa. Bezprecedentné vyhlásenie redakčnej rady však neodporučilo čitateľom žiadneho konkrétneho kandidáta. Okrem demokratickej uchádzačky Hillary Clintonovej ešte kandiduje niekoľko nominantov menších strán a nezávislých. V úvodníku USA Today zdôrazňuje, že noviny sa za 34 rokov svojej existencie doposiaľ nikdy nezapojili do predvolebného zápasu; teraz sa však svoj prístup rozhodli zmeniť. "Tento rok sa nebude vyberať medzi dvoma spôsobilými nominantmi hlavných strán... Tento rok je jeden z kandidátov - republikánsky nominant Donald Trump - nespôsobilý zastávať prezidentský úrad, na čom sa jednomyseľne zhodla redakčná rada," uvádza sa v úvodníku vydania USA Today. Odporúčame: Clintonová a Trump si nič nedarovali, prvý duel bol útočný Clintonová a Trump majú za sebou duel. Kto vyhral u divákov? Americkí moslimovia podporili Clintonovú, kritizovali Trumpa Debatu Clintonovej a Trumpa sledoval rekordný počet divákov Podľa vedenia denníka Donald Trump počas 15 mesiacov trvania svojej kampane opakovane dokázal, že na prezidentskú funkciu nemá vhodnú povahu, znalosti, ani dostatok solídnosti a čestnosti. Redakčná rada dospela k záveru, že Trump sa spreneveril základným medzinárodným záväzkom Spojených štátov vrátane jednoznačnej podpory NATO, odporu voči ruskej agresii a istoty platenia dlhov zo strany federálnej vlády. Okrem toho prejavuje obdiv k autoritárskym režimom a nedostatočný rešpekt k americkej ústave. Noviny označili Trumpa za nevypočítateľnú osobnosť, za "sériového klamára", ktorý založil celú svoju kampaň na povzbudzovaní bigotných názorov a xenofóbie. Redakčná rada zároveň zdôraznila, že nedospela ku konsenzu, ktorý by jej umožnil priamo vyjadriť podporu Hillary Clintonovej. Súčasne s úvodníkom noviny zverejnili aj článok Trumpovho viceprezidentského kandidáta Mika Pencea. Ten Trumpa naopak obhajoval ako odvážneho, pevného a uvážlivého lídra, ktorý má namiesto prázdneho politického rečnenia radšej praktické skutky. Proti Trumpovi v poslednom čase vystúpilo už viacero amerických novín, dokonca aj takých, ktoré dlhodobo podporujú Republikánsku stranu. Niektoré z nich, napríklad Houston Chronicle a Dallas Morning News, vyjadrili aj podporu Hillary Clintonovej. Cincinnati Enquirer a Arizona Republic vôbec prvýkrát vo svojej histórii podporili kandidáta Demokratickej strany. Noviny Detroit News zasa prvýkrát za 143 rokov vyslovili podporu nerepublikánskemu kandidátovi, konkrétne Garymu Johnsonovi, kandidujúcemu za Libertariánsku stranu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Denník USA Today vyzval čitateľov, aby nevolili Trumpa

Hossa neplánuje skončiť, NHL si vie predstaviť aj o 5 rokov

Ak slovenský krídelník nebude spokojný so svojou výkonnosťou alebo ho v najbližších rokoch budú sužovať viaceré zranenia, koniec zámorskej kariéry môže prísť skôr ako v lete 2021. CHICAGO 30. septembra (WebNoviny.sk) - Slovenský útočník Marián Hossa neuvažuje nad tým, že nedodrží zmluvu v klube zámorskej hokejovej NHL Chicago Blackhawks. Trojnásobný víťaz prestížneho Stanleyho pohára má 37 rokov a pred sebou kontrakt na ďalších päť sezón až do leta 2021. Na otázku, či si vie sám seba predstaviť, ako hrá hokej vo veku 42 rokov, odpovedal: "Viete čo? Áno!" Vzápätí však dodal, že postupne bude vyhodnocovať, ako je na tom po fyzickej stránke a pred každou sezónou aj či na to ešte má po hernej stránke. Ak nebude spokojný so svojou výkonnosťou alebo ho v najbližších rokoch budú sužovať viaceré zranenia, koniec zámorskej kariéry môže prísť skôr ako v lete 2021. "Snažím sa nemyslieť na celé päťročné obdobie, budem sa rozhodovať rok po roku. Aktuálne nikto nevie povedať, čo sa stane. Za taký dlhý čas môže prísť viacero zmien. V súčasnosti sa však cítim veľmi dobre," pokračoval Marián Hossa. To, že aj po štyridsiatke môže patriť útočník medzi hviezdy zámorskej profiligy, dokazuje v ostatných sezónach Čech Jaromír Jágr. Ten má 44 rokov a za sebou rok s 27 gólmi. "On je poriadne zviera. Každý je však trochu iný. Ten chlap dokazuje úžasné veci. Môj plán je však taký, že budem hrať dovtedy, kým na to budem mať. Inak sa poberiem preč," dodal skúsený slovenský krídelník. Informácie priniesol denník Chicago Tribune. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Hossa neplánuje skončiť, NHL si vie predstaviť aj o 5 rokov

Obrazom: V tuneli Višňové simulovali situáciu po výbuchu

Po simulovanom výbuchu a následnom závale v rozostavanom diaľničnom tuneli Višňové previezli do nemocnice 14 zranených. ŽILINA 30. septembra (WebNoviny.sk) – Simulovanie mimoriadnej udalosti s veľkým počtom zranených žilinská fakultná nemocnica zvládla. Po simulovanom výbuchu a následnom závale v rozostavanom diaľničnom tuneli Višňové previezli do nemocnice 14 zranených. "Činnosť urgentného príjmu a ani ostatných oddelení nemocnice nebola obmedzená. Cvičili sme za reálnych podmienok a zároveň sme ošetrili aj pacientov, ktorí boli reálne privezení na príslušné ambulancie," povedala Viera Květoňová z urgentného príjmu. Praktické cvičenie preverilo pripravenosť zamestnancov jednotlivých pracovísk nemocnice, riadenie hromadného príjmu zranených osôb, postupy pri prijímaní pacientov a vzájomnú komunikáciu. Obrazom: Cvičenie v tuneli Višňové "Zdravotnícke tímy museli riešiť i reálnu dopravnú situáciu, keď autobus privážajúci zranených zapadol pri vjazde na urgent a osoby z neho previezli na lehátkach. Dopravná situácia vznikla v dôsledku nedisciplinovaného parkovania vodičov v areáli nemocnice," dodala hovorkyňa nemocnice Viera Jurčiová. Pri simulovanej mimoriadnej udalosti priamo v najdlhšom slovenskom diaľničnom tuneli zasahovali aj hasiči, policajti, pyrotechnici, psovodi, záchranná zdravotná služba, letka ministerstva vnútra a banská záchranná služba. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Obrazom: V tuneli Višňové simulovali situáciu po výbuchu

Dolár posilnil voči jenu, ale klesol oproti euru

Americký akciový trh v úvode piatkového obchodovania posilnil. NEW YORK 30. septembra (WebNoviny.sk) - Dolár si v piatok oproti japonskému jenu prilepšil, keďže výnosy z desaťročných amerických štátnych cenných papierov sa zvýšili na 1,58 percenta z úrovne 1,56 percenta. Okrem toho americký akciový trh v úvode piatkového obchodovania posilnil. Dolár voči jenu stúpol na 101,29 JPY/USD zo štvrtkovej uzatváracej úrovne 101,07 JPY/USD. Spoločná európska mena oproti doláru vzrástla na 1,1231 USD/EUR z hodnoty 1,1216 USD/EUR, na ktorej uzatvorila počas predchádzajúceho obchodovacieho dňa. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dolár posilnil voči jenu, ale klesol oproti euru

V Nemecku našli v kufri živé bábätko a kostru iného dojčaťa

Kriminálna polícia začala už prípad vyšetrovať pre podozrenie z trestného činu zabitia. HANNOVER 30. septembra (WebNoviny.sk) - Políciu v nemeckom meste Hannover privolal 19-ročný mladík, ktorý v kufri našiel živé bábätko a kostru dávnejšie narodeného iného dojčaťa. Jeho o tri roky staršiu partnerku, pravdepodobnú matku oboch detí, zadržali policajti na jej pracovisku. Stav žijúceho dievčatka, ktoré previezli na kliniku, je stabilizovaný, uviedla agentúra DPA. Mladú ženu, ktorá zatiaľ vyšetrovateľom nič nepovedala, by mali ešte dnes predviesť pred vyšetrujúceho sudcu. Jej priateľ zostáva na slobode. Kriminálna polícia začala už prípad vyšetrovať pre podozrenie z trestného činu zabitia. Vypočúva aj susedov a kolegov zadržanej z pracoviska. Telesné pozostatky preskúmajú experti zo súdnej medicíny. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Nemecku našli v kufri živé bábätko a kostru iného dojčaťa

USA ochraňujú džihádistickú skupinu, tvrdí Lavrov

Lavrov zároveň obvinil Západ z toho, že zostal ticho ohľadom utrpenia civilistov v Aleppe, keď padlo do rúk povstalcov z Frontu an-Nusra a odrezal zásobovacie trasy pre civilné obyvateľstvo. LONDÝN 30. septembra (WebNoviny.sk) - Spojené štáty sa snažia chrániť džihádistickú skupinu Džabhat Fath aš-Šám, predtým známu ako Front an-Nusra, v jej úsilí o zosadenie sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Pre televíziu BBC to vyhlásil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Podľa šéfa ruskej diplomacie USA porušili svoj sľub, že budú rozlišovať medzi extrémistickou skupinou Džabhat Fath aš-Šám a inými povstaleckými formáciami "umiernenej opozície", ktoré Washington podporuje. "Nie sú schopní alebo ochotní to spraviť. Sme presvedčení, že ich zámerom je ochraňovať Front an-Nusra. Na žiadnom mieste v Sýrii sa totiž tejto skupiny ani nedotkli," povedal Lavrov pri príležitosti prvého výročia začiatku ruských náletov v Sýrii. Lavrov obhajoval bombardovanie obkľúčeného mesta Aleppo sýrskymi vládnymi, ako aj ruskými silami. Moskva podľa neho pomáha Asadovej armáde v "boji proti teroristom". Lavrov zároveň obvinil Západ z toho, že zostal ticho ohľadom utrpenia civilistov v Aleppe, keď padlo do rúk povstalcov z Frontu an-Nusra a odrezal zásobovacie trasy pre civilné obyvateľstvo. Na margo civilných obetí v Aleppe údajne spôsobených ruskými fosforovými, hĺbkovými a kazetovými bombami Lavrov povedal: "Ak k niečomu takémuto dôjde, je nám to veľmi ľúto." Zdôraznil však, že na to neexistuje "zmysluplný dôkaz" a je potrebné vyšetriť každý prípad. "Nepoužívame nijakú muníciu, ktorú zakazuje OSN," zakončil. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo USA ochraňujú džihádistickú skupinu, tvrdí Lavrov

Myslivečková a Csölley mali premiéru, patrí im šieste miesto

Medzi tanečnými pármi absolvovali na Memoriáli Ondreja Nepelu spoločnú premiéru Lucie Myslivečková s Lukášom Csölleyom, ktorí sa spolu pripravovali od júna. BRATISLAVA 30. septembra (WebNoviny.sk) - Ruský reprezentant v krasokorčuľovaní Sergej Voronov je líder súťaže mužov po piatkovom krátkom programe na 24. ročníku Memoriálu Ondreja Nepelu v Bratislave. Dvadsaťosemročný rodák z Moskvy za svoju jazdu dostal 80,21 bodu a na druhú priečku odsunul Kanaďana Kevina Reynoldsa (75,35), tretí je ďalší Rus Gordej Gorškov (71,73). Zo Slovákov je na tom najlepšie Michael Neuman, ktorému patrí jedenásta priečka (57,57). Jakub Kršňák je zatiaľ osemnásty (46,29) a Marco Klepoch figuruje na poslednej 20. pozícii (41,77). V porovnaní s prihláškami v 20-člennom štartovom poli chýbal Denis Ten z Kazachstanu, bronzový zo ZOH 2014 v Soči. Odporúčame: Slovenka Rajičová je na Memoriáli O. Nepelu priebežne šiesta "Skoky mi vyšli, ale nohy sa mi \'klepali\' a bol som aj unavený. Zajtra to snáď bude pokojnejšie," povedal Michael Neuman, Jakub Kršňák svoje vystúpenie zhodnotil slovami: "Urobil som pár chýb, ktoré ma stáli body. Ale ak by som to porovnal s Junior Grand Prix v Ostrave a v Ľubľane, určite je to zlepšenie. Preteky mi dosť pomáhajú, začínam si viac veriť." Posledný zo Slovákov Marco Klepoch poznamenal: "Nevyšlo to tak, ako som chcel. Neviem, čo sa stalo, lebo práve dnes som sa cítil veľmi dobre. Rozjazdka bola úplne super, skočil som na prvý pokus kombináciu trojitého lutza a rittbergera. Tak, ale ide sa ďalej, na voľný program som si pripravil takú bláznivú vec, bude to rockové, rýchle, snáď to zajazdím a napravím dnešok." Medzi tanečnými pármi absolvovali spoločnú premiéru Lucie Myslivečková s Lukášom Csölleyom, ktorí sa spolu pripravovali od júna. Za svoje vystúpenie dostali od rozhodcov 58,04 bodu a po krátkom tanci im patrí 6. priečka. Lídrami medzi tanečníkmi sú bronzoví z ostatných MS Američania Madison Chocková s Evanom Batesom (72,72) pred Rusmi Jekaterinou Bobrovovou s Dmitrijom Solovievom (71,04) a Tiffany Zahorskou s Jonathanom Guerreirom (68,04). V piatok od 17.30 h sú na programe voľné jazdy žien. Memoriál Ondreja Nepelu v krasokorčuľovaní - Bratislava - piatkové výsledky: muži - krátky program: 1. Sergej Voronov (Rus.) 80,21 bodu, 2. Kevin Reynolds (Kan.) 75,35, 3. Gordej Gorškov (Rus.) 71,73, ... 11. Michael Neuman 57,57, 18. Jakub Kršňák 46,29, 20. Marco Klepoch (všetci SR) 41,77 tanečné páry - krátky tanec: 1. Madison Chocková, Evan Bates (USA) 72,72 b., 2. Jekaterina Bobrovová, Dmitrij Soloviev (Rus.) 71,04, 3. Tiffany Zahorská, Jonathan Guerreiro (Rus.) 68,04, ... 6. Lucie Myslivečková, Lukáš Csölley (SR) 58,04 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Myslivečková a Csölley mali premiéru, patrí im šieste miesto

Zlatý Matej Tóth je po jedenásty raz Chodcom roka

Matej Tóth sa stal v Riu de Janerio prvým slovenským atletickým medailistom pod piatimi kruhmi v ére samostatného Slovenska.NITRA 30. septembra (WebNoviny.sk) - Chodcom roka na Slovensku sa stal už rekordný jedenásty raz v rade Matej Tóth z VŠC Dukla Banská Bystrica. Zverenec Mateja Spišiaka dosiahol na augustových olympijských hrách v Riu de Janeiro životný úspech, keď si na 50 km vybojoval zlatú medailu. Stal sa prvým slovenským atletickým medailistom pod piatimi kruhmi v ére samostatného Slovenska. Obrazom: Zlatá olympijská chodecká päťdesiatka Mateja Tótha Odporúčame: Zlatý Tóth je opäť medzi kandidátmi na Atléta roka v Európe Tridsaťtriročný odchovanec nitrianskej atletiky predviedol 19. augusta v Pontale parádny výkon. Tesne pred záverečným dvojkilometrovým okruhom sa dostal na čelo pretekov pred obhajcu zlata Austrálčana Jareda Tallenta a zvíťazil v druhom najlepšom svetovom výkone roka 3:40:58 h. Triumf zverenca Mateja Spišiaka bol obdivuhodný aj preto, lebo s výnimkou jediného štartu na 3000 m na obnovenom mítingu P - T - S v Šamoríne na začiatku júna neabsolvoval v celej sezóne žiadne preteky pre problémy s ľavou holennou šľachou a v jednej chvíli dokonca hrozilo, že do Ria na OH ani nepôjde. Viac o zlatom úspechu Mateja Tótha Slovenská K4 jasne postúpila do finále, zabojuje o medailu Fantastické! Matej Tóth získal zlatú olympijskú medailu Obrazom: Zlatá olympijská chodecká päťdesiatka Mateja Tótha Zlatý Tóth si splnil sen, blahoželali Hamšík aj Kuzminová Vizitka Mateja Tótha - zlatého medailistu z OH 2016 Posielal bozky, nadviazal na Pribilinca. Médiá velebia Tótha Matej Tóth získal v ankete, ktorej výsledky slávnostne vyhlásili v piatok v rámci 9. ročníka medzinárodných exhibično-propagačných pretekov Chodecká Nitra, maximálny počet 162 bodov. Na druhej a tretej priečke skončili jeho oddieloví kolegovia z VŠC Dukla Dušan Majdán (116) a Anton Kučmín (108). Ocenenie pre najlepšieho trénera roka získal takisto ako v predošlých dvoch rokoch Tóthov kouč, 38-ročný Matej Spišiak, ktorý pripravoval aj Antona Kučmína a aj ďalšiu olympioničku (spolu s Martinom Pupišom) Máriu Czakovú. Mládežníkom roka sa stal premiérovo Dominik Černý (VŠC Dukla B. Bystrica). Zverenec trénera Romana Benčíka si na MS družstiev v Ríme zlepšil časom 42:07 min osobný rekord o 33 sekúnd a zlepšil najlepšie slovenské umiestenie juniora (16. priečka) na MS (predtým Svetový pohár) družstiev v chôdzi, ktoré patrilo Miroslavovi Úradníkovi z Tchaj-cchangu 2014. Osemnásťročný Černý vyrovnal aj najlepšie slovenské juniorské umiestenie Kataríny Strmeňovej zo SP v roku 2012. Výsledky ankety Chodec roka 2016: DOSPELÍ: 1. Matej Tóth 162 bodov (plný počet), 2. Dušan Majdán 116, 3. Anton Kučmín 108, 4. Mária Gáliková 66, 5. Mária Czaková 58, 6. Martin Tišťan (všetci VŠC Dukla B. Bystrica) 17. MLÁDEŽ: 1. Dominik Černý 144 b., 2. Miroslav Úradník (obaja VŠC Dukla) 125, 3. Ema Hačundová (MŠK Borský Mikuláš) 69, 4. Monika Hornáková (VŠC Dukla) 58, 5. Ľubomír Kubiš (Spartak Dubnica n/V.) 41, 6. Michal Morvay (AC Stavbár Nitra) 40. TRÉNERI: 1. Matej Spišiak 57 b., 2. Roman Benčík 50, 3. Matej Tóth 18, 4. Ondrej Malík 15, 5. Peter Mečiar 10, 6. Juraj Benčík 4. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zlatý Matej Tóth je po jedenásty raz Chodcom roka

Igor Matovič požiadal o opätovné pozastavenie živnosti

Na to, že líder OĽaNO Igor Matovič porušuje zákon, upozornil Peter Weisenbacher a Alena Krempaská z Inštitútu ľudských práv. BRATISLAVA 30. septembra (WebNoviny.sk) – Predseda OĽaNO Igor Matovič dnes požiadal o opätovné pozastavenie živnostenského oprávnenia, ktoré mu štát automaticky aktivoval po uplynutí troch rokov. Ako informoval Matovič agentúru SITA, informačný systém v správe ministerstva vnútra nefungoval, takže len dostal potvrdenie o prijatí žiadosti. "Za posledných osem rokov som na môj živnostenský list nevykonával žiadnu činnosť, čím som, podľa môjho presvedčenia, dodržal podmienky zákona o ochrane verejného záujmu, ktorý zakazuje poslancom podnikať," zdôraznil. Odporúčame: Matovič reagoval na výzvu aktivistov, aby sa vzdal mandátu Weisenbacher a Krempaská vinia Matoviča, že porušuje zákon Na to, že líder OĽaNO a poslanec NR SR Igor Matovič porušuje zákon, upozornil Peter Weisenbacher a Alena Krempaská z Inštitútu ľudských práv. Upozorňujú na to, že podľa živnostenského registra SR je živnosť s názvom Mgr. Igor Matovič - regionPRESS znovu aktívna. Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií 16. júna 2016 rozhodol o tom, že Matovič zaplatí pokutu vo výške šesťnásobku platu poslanca parlamentu (1 961 eur). Dôvodom je, že poslanec s oneskorením obnovil pozastavenie svojej živnosti. Pozastavenie živnosti Matovičovi vypršalo 10. augusta 2013, pričom opätovne živnosť pozastavil až 2. septembra toho istého roku, čím porušil ustanovenie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcie verejného činiteľa. Pozastavenie živnosti podľa zákona o živnostenskom podnikaní nemôže trvať kratšie ako šesť mesiacov a dlhšie ako tri roky. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Igor Matovič požiadal o opätovné pozastavenie živnosti

Avast získal majoritný podiel vo firme AVG

Nový výkonný riaditeľ poznamenal, že obe firmy majú české korene, a na tom chce aj ďalej stavať. Prevažná časť manažérskeho a vývojárskeho tímu bude v Českej republike. BRATISLAVA 30. septembra (WebNoviny.sk) - Svetový líder v oblasti zabezpečenia digitálnych zariadení pre domácnosť a firmy, spoločnosť Avast Software, v piatok získal majoritný podiel vo firme AVG Technologies N.V. (AVG). Podľa zverejnených informácií momentálne drží zhruba 87,3 % akcií AVG. Od pondelka 3. októbra budú obe spoločnosti spravované ako jedna firma. Ako informovala spoločnosť, na čelo nového subjektu, s tohtoročnými predpokladanými tržbami cez 700 miliónov USD, bol na pozíciu výkonného riaditeľa menovaný Vince Steckler. Nový výkonný riaditeľ poznamenal, že obe firmy majú české korene, a na tom chce aj ďalej stavať. Prevažná časť manažérskeho a vývojárskeho tímu bude v Českej republike. Spojením s AVG sa Avast stáva firmou poskytujúcou komplexné služby v oblasti internetovej bezpečnosti s najširšou užívateľskou základňou na svete. "Nový Avast má viac ako 400 miliónov zákazníkov, pokrýva 40 % domácich počítačov po celom svete, s výnimkou Číny, čo predstavuje najväčšiu užívateľskú základňu na svete v oblasti zabezpečenia osobných počítačov," konštatoval Steckler. Doplnil, že najväčším trhom je momentálne USA, kde má 58 miliónov užívateľov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Avast získal majoritný podiel vo firme AVG

Slovensko splnilo prioritu, EÚ ratifikuje Parížsku dohodu

Eurokomisár zodpovedný za oblasť klímy a energetiky Miguel Arias Caňete považuje dohodu za úspech slovenského predsedníctva, ktoré podľa neho vyvinulo a preukázalo veľké úsilie a flexibilitu. BRATISLAVA 30. septembra (WebNoviny.sk) - Parížsku dohodu o boji proti klimatickej zmene ratifikuje Európska únia v najbližších dňoch. Vyplýva to z mimoriadneho rokovania Rady EÚ pre životné prostredie, ktorú zvolal a viedol v Bruseli slovenský minister životného prostredia László Sólymos. Informoval o tom Odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP). Jednomyseľný súhlas všetkých ministrov životného prostredia "Presne dva týždne po summite v Bratislave sa podarilo Slovensku, ako predsedajúcej krajine v Rade EÚ, splniť jednu z našich predsedníckych priorít. Dosiahli sme dohodu naprieč EÚ, a skorá ratifikácia na úrovni Únie je tak realitou," vyhlásil Sólymos po tom, ako s ratifikáciou Parížskej dohody vyjadrili jednomyseľný súhlas všetci európski ministri životného prostredia. Na budúci týždeň bude o jej ratifikácii hlasovať Európsky parlament počas svojho plenárneho zasadnutia v Štrasburgu. "EÚ týmto krokom prejavila svoju zodpovednosť, angažovanosť a záujem na spomalení otepľovania našej planéty. Únia je a zostáva globálnym lídrom v boji proti klimatickej zmene," zdôraznil Sólymos. Eurokomisár zodpovedný za oblasť klímy a energetiky Miguel Arias Caňete považuje dohodu za úspech slovenského predsedníctva, ktoré podľa neho vyvinulo a preukázalo veľké úsilie a flexibilitu. "Dnešok je ukážkou, že EÚ je jednotná a solidárna," podčiarkol. Pripomenul, že ratifikácia je prvým krokom, ďalším bude plnenie dohody. Parížska dohoda nadobudne platnosť v 30. deň po dni, keď ju ratifikuje najmenej 55 zmluvných strán dohovoru, ktoré celkovo zodpovedajú minimálne za 55 percent globálnych emisií skleníkových plynov. Prioritou medzinárodného spoločenstva je zabezpečiť, aby do konca roka 2016 ratifikovali Parížsku dohodu všetky kľúčové štáty, medzi ktoré patrí aj Európska únia. Výsledok medzinárodného úsilia od roku 2011 K dnešnému dňu dohodu ratifikovalo 61 krajín, čím sa splnila prvá podmienka nadobudnutia platnosti dohody. Spolu zatiaľ predstavujú 47,79 percenta emisií skleníkových plynov. Medzi nimi sú aj Čína a USA, ktoré majú najväčší podiel emisií. Tretím najväčším producentom je Európska únia. India, ktorá reprezentuje 4,10 percenta emisií, ohlásila, že dohodu plánuje ratifikovať začiatkom októbra. Svoj národný ratifikačný proces už ukončilo sedem členských štátov EÚ – okrem Slovenska aj Maďarsko, Francúzsko, Rakúsko, Nemecko, Malta a Portugalsko. Piakovým rozhodnutím sa zvyšuje pravdepodobnosť, že prvé zasadnutie strán Parížskej dohody sa uskutoční už počas klimatickej konferencie v Marrákeši 7. až 18. novembra, no len za predpokladu, že do 7. októbra bude splnená aj druhá podmienka pre nadobudnutie jej platnosti. Parížska dohoda bola prijatá 12. decembra 2015 ako výsledok medzinárodného úsilia od roku 2011 konsenzom 196 strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy. Jej cieľom je obmedziť rast globálnej teploty do konca storočia o maximálne dva stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím. V druhej polovici 21. storočia by sa mala dosiahnuť uhlíková neutralita, teda by sa malo vypustiť len toľko emisií skleníkových plynov, koľko ekosystémy dokážu zachytiť. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovensko splnilo prioritu, EÚ ratifikuje Parížsku dohodu

Pollák kritizuje súčasného splnomocnenca pre rómske komunity

Slovensko je podľa Polláka jedinou krajinou, ktorej dala Európska komisia v roku 2014 finančné prostriedky vo výške 380 miliónov eur, Slovensko však neminulo ani euro. BRATISLAVA 30. septembra (WebNoviny.sk) – Súčasný splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz (Most-Híd) nevysvetlil svoju nečinnosť a vo svojich vyjadreniach zavádza. Tvrdí to bývalý splnomocnenec Peter Pollák (OĽaNO), ktorý spolu s poslankyňou NR SR za OĽaNO Veronikou Remišovou vo štvrtok Ravasza obvinil, že z eurofondov určených na riešenie problematiky Rómov na Slovensku vláda doposiaľ od roku 2014 neminula jediné euro, hoci Európska komisia jej v roku 2014 dala finančné prostriedky vo výške 380 miliónov eur. "Súčasný splnomocnenec Ravasz sa bráni, že našiel projekty absolútne nepripravené na spustenie ďalšej fázy," povedal Pollák s tým, že konkrétne projekty boli od augusta 2015 pripravované a konzultované s ministerstvami a mimovládnym sektorom a riadne odovzdané na ministerstve vnútra koncom minulého roku. "Otázka teda skôr znie, prečo ich ministerstvo stále nespustilo a prečo sa všetko zastavilo práve pred marcovými voľbami," pýta sa Pollák. Pollák vo štvrtok vyhlásil, že Slovensko je jedinou krajinou, ktorej dala Európska komisia v roku 2014 finančné prostriedky vo výške 380 miliónov eur po troch rokoch kvalitnej práce, keď sa zrealizovali mnohé významné projekty, postavili sa komunitné centrá. "Dnes nefunguje žiadny projekt. Dnes viac ako 50-tisíc ľudí v rómskych lokalitách nedostáva žiadnu službu. Sme v stave, keď máme financie, máme plán, ktorý bol dohodnutý s Európskou komisiou a našou bývalou vládou a je ukotvený v operačnom programe Ľudské zdroje, ale aj po pol roku novej vlády a nového splnomocnenca pre rómske komunity, sa nerealizujú žiadne projekty na podporu Rómov." Pollák sa obáva, že súčasná vláda si chystá financie na to, aby ich mohla použiť na iné účely. Ravasz na vyjadrenia Polláka a Remišovej reagoval, že projekty mali byť spustené ešte pred jeho nástupom do funkcie, keď bol splnomocnencom Peter Pollák. "Projekty, čo spomínal pán Pollák, mali byť spustené už od januára tohto roku. Ja som nastúpil do funkcie v apríli a zistil som, že tie projekty nielen že nie sú spustené, ale neboli ani pripravené. Moja snaha preto bola ich pripraviť, a potom spustiť. Za dva mesiace sme dali dokopy k tým najdôležitejším projektom naše podklady a poslali sme ich na odsúhlasenie rôznym orgánom," povedal s tým, že to nie je krátkodobá záležitosť, a tak sú v procese. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pollák kritizuje súčasného splnomocnenca pre rómske komunity

Futbalistov Petržalky posilní ďalšie zvučné meno

Do Petržalky sa vrátil 29-ročný bývalý reprezentant SR Juraj Piroska, ktorý s mužstvom už dlhší čas trénoval. BRATISLAVA 30. septembra (WebNoviny.sk) - Nováčik a líder štvrtej najvyššej slovenskej futbalovej súťaže IV. ligy Bratislava FC Petržalka Akadémia získal do konca kalendárneho roka do kádra výraznú posilu. Do Petržalky sa vrátil 29-ročný bývalý reprezentant SR Juraj Piroska, ktorý s mužstvom už dlhší čas trénoval. Informuje o tom web FC Petržalka Akadémia. Niekdajší ofenzívny univerzál Senice, Slovana Bratislava, Myjavy či Skalice Piroska môže nastúpiť už v nedeľňajšom domácom stretnutí proti FK Karpaty Limbach. "Týmto sa chcem odvďačiť celému klubu, ktorý mi v letnej príprave podal pomocnú ruku. Počas môjho pôsobenia by som chcel pomôcť klubu najlepšie, ako budem môcť," povedal Piroska pre web sportky.sk. "Juraj s nami už dlhšie trénuje a keďže nenašiel vhodný angažmán, rozhodol sa, že nám do zimy pomôže aj napriek tomu, že aj v tomto neskoršom období mal niekoľko ponúk. Sme radi, že sa ku nám vracia ďalší bývalý hráč, rozhodnutý pomôcť Petržalke k návratu vyššie," uviedol pre sportky.sk generálny manažér klubu Andrej Kalina. V auguste sa do Petržalky vrátili iní niekdajší slovenskí reprezentanti Peter Petráš a Juraj Halenár, ktorý je so 125 gólmi najlepší kanonier v histórii najvyššej slovenskej súťaže. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Futbalistov Petržalky posilní ďalšie zvučné meno

V Bulharsku zákažu zakrývanie si tváre na verejnosti

V zdôvodnení zákazu zakrývania si tváre sa zdôrazňuje nutnosť národnej bezpečnosti v časoch hroziaceho teroristického nebezpečenstva. SOFIA 30. septembra (WebNoviny.sk) - Bulharský parlament schválil zákon, v zmysle ktorého bude na verejných priestranstvách na území krajiny zakázané nosiť burky. Informovali o tom svetové tlačové agentúry. V zdôvodnení zákazu zakrývania si tváre, ktoré iniciovala jedna z menších koaličných strán - Vlastenecký front (PF) - sa zdôrazňuje nutnosť národnej bezpečnosti v časoch hroziaceho teroristického nebezpečenstva. Pri porušení zákona bude možné udeliť pokuty vo výške od 200 do 1500 leva (v prepočte 100-750 eur). Výnimky zo zákona budú platiť pre modlitebne a pre výkon povolania alebo športových disciplín. Opozičná strana DPS zastupujúca záujmy príslušníkov tureckej minority zákaz odmietla ako " iniciatívu radikálne a xenofóbne orientovaných ľudí" z nacionalistického PF a ako krok namierený proti islamu. Jej poslanci sa na protest nielen nezúčastnili na hlasovaní, ale aj opustili rokovaciu sieň. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Bulharsku zákažu zakrývanie si tváre na verejnosti

Trump zatiahol do kampane škandály Billa Clintona

Kandidát na prezidenta USA Donald Trump vniesol do prezidentskej kampane 2016 Clintonovej manželské problémy, čo je jeho najnovší pokus otriasť sa po prvej prezidentskej debate z pondelka večera. BEDFORD 30. septembra (WebNoviny.sk) - Republikánsky kandidát na amerického prezidenta Donald Trump varoval voličov, že víťazstvo jeho demokratickej súperky Hillary Clintonovej vo voľbách bude znamenať, že do Bieleho domu sa vráti sexuálny škandál jej manžela Billa Clintona. Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP. Trump teda vniesol do prezidentskej kampane 2016 Clintonovej manželské problémy, čo je jeho najnovší pokus otriasť sa po prvej prezidentskej debate z pondelka večera (26. septembra), pretože za svoj výkon v nej bol všeobecne skritizovaný. Na rozdiel od Trumpa Clintonová vysielala v dni, nasledujúce po debate, väčšinou pozitívne posolstvá. Navyše, jej vystúpenie v pondelkovej diskusii vlialo jej kandidatúre novú energiu, napísala agentúra AP. Odporúčame: Clintonová a Trump si nič nedarovali, prvý duel bol útočný Clintonová a Trump majú za sebou duel. Kto vyhral u divákov? Americkí moslimovia podporili Clintonovú, kritizovali Trumpa Debatu Clintonovej a Trumpa sledoval rekordný počet divákov Clintonová zdôrazňuje, že jej plány prinášajú riešenia bežných problémov amerických rodín, vyplývajúcich z moderného spôsobu života - ako sú vysoké náklady na starostlivosť o dieťa, zvyšujúca sa zadlženosť študentov či neplatená rodičovská dovolenka. Trump sľubuje nižšie dane a "džoby, džoby, džoby", ale vystupňoval aj zúfalé varovania a osobné útoky, ktoré ho v zápase o Biely dom stavajú skôr do polohy outsidera. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Trump zatiahol do kampane škandály Billa Clintona

Cháru veľmi mrzí prehra, Európania hrali naplno až do konca

"Všetci sme boli nastavení tak, že hráme naplno až do posledného klaksónu," povedal Chára. TORONTO 30. septembra (WebNoviny.sk) - Tím Európy bol v noci zo štvrtka na piatok blízko k prekvapeniu, keď takmer počas celého duelu proti favorizovanej domácej Kanade viedol v druhom finále hokejového Svetového pohára v Toronte gólom Zdena Cháru najtesnejšie 1:0. Zdalo sa, že mix hokejistov z viacerých európskych krajín, ktorý pred turnajom mnohí podceňovali, si vynúti rozhodujúci tretí duel. Nestalo sa, pretože Patrice Bergeron necelé tri minúty pred treťou sirénou vyrovnal a 44 sekúnd pred koncom III. tretiny strelil víťazný gól domáceho kolektívu Brad Marchand. Skúsený slovenský obranca, ktorého vo veku 39 rokov čaká už devätnásta sezóna v NHL, po skončí stretnutia poprel, že jeho mužstvo v tretej časti už len hľadelo na časomer a čakalo na záver duelu. "Všetci sme boli nastavení tak, že hráme naplno až do posledného klaksónu," povedal Chára pre Toronto Sun. Obrazom: Aj druhé finále Svetového pohára vyhrala Kanada "Všetci ste videli, čo sa na konci stalo. Nemyslím si však, že niekto z nášho tímu na lavičke už akoby predčasne oslavoval víťazstvo," pokračoval rodák z Trenčína. Vysokého zadáka veľmi mrzela štvrtková prehra. "Je to škoda, lebo v tomto druhom finále sme mali šance na to, aby sme zvíťazili. Je to ťažká prehra. Bol to veľmi vyrovnaný duel," poznamenal Chára a dodal: "Myslím si, že končíme tento turnaj s hlavami hore. Ak by nám niekto pred ním povedal, že si zahráme vo finále a ešte proti Kanade, neverili by sme. Na druhej strane je to človeku ľúto, lebo sme ukázali, že vieme odohrať s Kanadou vyrovnané zápasy." Viac o druhom finálovom zápase: Obrazom: Halák chytil 32 striel, Kanada otočila z 0:1 na 2:1 Médiá: Hybrid vzdoroval mocnej Kanade, omráčila ho v závere Gáborík dáva rozhodcom červenú kartu za vylúčenie Kopitara Európania počas celého stretnutia držali krok s favoritom. V istých fázach mali prevahu, no to v tejto fáze podujatia nehrá úlohu. "Nešlo vôbec o to, ako sa niekomu páči naša hra a či sme lepší, dôležitý je výsledok," myslí si slovenský bek. "Teraz síce môže hocikto napísať, že si tím Európy zaslúžil vyhrať, to je práca pre novinárov. Ráta sa však konečný výsledok," doplnil. Viac o prvom finálovom zápase: Video: Tatar skóroval, ale Európa prvé finále prehrala Médiá: Ledabolá Kanada riskovala, ale Európu prevýšila Tatarov gól i zaváhanie Cháru, pozrite si top momenty finále Rozhodnutie pre Kanadu zariadil Chárov klubový spoluhráč útočník Brad Marchand. "Odohral skvelý turnaj. Celý útok bol vynikajúci a bol ofenzívnou hrozbou pre každého súpera," dodal robustný slovenský obranca. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Cháru veľmi mrzí prehra, Európania hrali naplno až do konca

Armáda dobila nemocnicu v Aleppe s viac než 800 zranenými

Riaditeľ WHO pre núdzové situácie Rick Brennan dnes v Ženeve poukázal na to, že z bezpečnostného hľadiska je situácia v meste Aleppo taká vážna, že pre lekársky personál zvonku je nebezpečné snažiť sa vstúpiť do povstalcami ovládaných častí Aleppa.ŽENEVA 30. septembra (WebNoviny.sk) - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) poukázala v piatok na "nepredstaviteľnú" situáciu s lekárskou starostlivosťou v tých častiach severosýrskeho Aleppa, ktoré ovládajú protivládni povstalci. WHO žiada zastavenie násilností, ktoré bránia vstupu konvojov s lekárskou a humanitárnou pomocou Riaditeľ WHO pre núdzové situácie Rick Brennan v piatok v Ženeve poukázal na to, že z bezpečnostného hľadiska je situácia v meste Aleppo taká vážna, že pre lekársky personál zvonku je nebezpečné snažiť sa vstúpiť do povstalcami ovládaných častí Aleppa. Vo svojom vyhlásení pred novinármi sa dnes Brennan domáhal povolenia na evakuáciu chorých a zranených. Uviedol, že za posledných niekoľko týždňov bolo v tejto časti Aleppa zranených 846 ľudí, z toho 261 detí. Dodal, že vo východnom Aleppe, kde žije najmenej 250.000 ľudí, momentálne pôsobí menej ako 30 lekárov, ktorých hrdinstvo vyzdvihol. Ľudskoprávne organizácie tvrdia, že za väčšinou z násilností odohrávajúcich sa v súčasnosti vo východnom Aleppe, sú nálety vedené sýrskou provládnou armádou a jej ruskými spojencami, konštatovala agentúra AP. Sýrska vládna armáda dobyla strategicky dôležitú nemocnicu Sýrske vládne sily sa v piatok zmocnili strategicky dôležitej nemocnice v severosýrskom meste Aleppo. Stalo sa tak deň po tom, ako získali kontrolu nad palestínskym utečeneckým táborom Handarát. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na sýrske vládne vojenské zdroje a skupiny aktivistov. AP spresnila, že vládne jednotky dnes posilnili svoje pozície v Handaráte a ovládli nemocnicu Kindí, ktorá bola v rukách povstalcov od roku 2013. Tábor leží východne od tejto nemocnice, ktorá sa v minulosti špecializovala na onkologické ochorenia. Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) informovalo, že nemocnica Kindí sa nachádza v severnom cípe Aleppa, len dva kilometre od najväčšej tamojšej križovatky, ležiacej severne od mesta. Ofenzíva sýrskych vládnych síl v Aleppe trvá už niekoľko dní, pričom pozemné jednotky majú krytie zo vzduchu v podobe silných náletov. Najnovšie boje v meste si vyžiadali viac ako 300 zranených, uviedla AP. Sýrska štátna agentúra SANA v piatok zasa informovala, že protivládne povstalecké jednotky pri ostreľovaní tých štvrtí Aleppa, ktoré ovláda vládna armáda, zabili štyroch a zranili ďalších desiatich ľudí. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Armáda dobila nemocnicu v Aleppe s viac než 800 zranenými

Pri demontáži ramena žeriavu v Bratislave sa zranil robotník

Vážne zraneného 34-ročného muža previezli do nemocnice na Antolskej ulici v bratislavskej Petržalke.BRATISLAVA 30. septembra (WebNoviny.sk) – Pri demontáži ramena žeriavu na stavbe neďaleko nákupného centra na Pribinovej ulici v Bratislave sa vážne zranil robotník. Prípad už vyšetruje polícia. Nešťastie sa stalo krátko po 08:30. Podľa informácií hovorcu Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Borisa Chmela zranený 34-ročný muž bol pri vedomí, s úrazom chrbtice a poranenou dolnou končatinou ho previezli do nemocnice na Antolskej ulici v bratislavskej Petržalke. Ako uviedla bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková, prípadom sa zaoberá príslušné oddelenie Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave I. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pri demontáži ramena žeriavu v Bratislave sa zranil robotník

Dva odcudzené obrazy Vincenta van Gogha našli v dome mafiána

Hodnota obrazov sa odhaduje na rádovo milióny eur. Sú síce podľa informácií múzea ľahko poškodené, avšak v relatívne dobrom stave.NEAPOL/AMSTERDAM 30. septembra (WebNoviny.sk) - Dva obrazy holandského majstra Vincenta van Gogha (1853-1890), ktoré ukoristili pred 14 rokmi vlamači v Amsterdame, sa našli v dome uväzneného mafiána Raffaeleho Imperialeho v meste Castellammare di Stabia, južne od Neapolu. Stalo sa tak na základe informácií iného, takisto uväzneného mafiána pri rozsiahlej akcii talianskej polície proti organizovanému zločinu. Správu priniesli v piatok talianske médiá a agentúra DPA. Potvrdilo to aj Múzeum Vincenta van Gogha v Amsterdame. Podľa slov riaditeľa tejto inštitúcie Axela Rügera už expert potvrdil pravosť nálezu. Hodnota obrazov Pohľad na more pri Scheveningene (1882) a Farníci opúšťajú kostol v Nuenene (1884-1885), sa odhaduje na rádovo milióny eur. Sú síce podľa informácií múzea ľahko poškodené, avšak v relatívne dobrom stave. Napriek tomu, že múzeum vypísalo za informácie, ktoré by viedli k nálezu diel, odmenu 100.000 eur, až doteraz sa po nich akoby bola zľahla zem. Už tri roky po ich odcudzení odsúdili v Holandsku dvoch mužov na tresty väzenia, obaja však akúkoľvek vinu popierali. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dva odcudzené obrazy Vincenta van Gogha našli v dome mafiána

Sonda Rosetta narazila do kométy, ukončila tým svoju misiu

Sonda v piatok narazila do kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko, na ktorú v novembri 2014 vypustila modul Philae.BRATISLAVA 30. septembra (WebNoviny.sk) - Sonda Rosetta Európskej vesmírnej agentúry (ESA) v piatok nárazom do kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko ukončila svoju dvanásťročnú misiu. Vedci v riadiacom centre v nemeckom Darmstadte to potvrdili na základe toho, že s ňou náhle stratili rádiový kontakt. Krátko pred ukončením misie sonda ešte poslala na Zem posledné fotografie a iné údaje o kométe. Istý čas bola sonda v hibernácii Sondu Rosetta vypustila ESA do vesmíru 2. marca 2004, pričom cestou ku kométe absolvovala aj prelety okolo planétok 2867 Šteins (september 2008) a 21 Lutetia (júl 2010). V júni 2011 ju potom technici z ESA uviedli do hibernácie, aby znížili spotrebu jej energie. Z hibernácie sa prebrala v januári 2014, od polovice marca až do konca apríla potom vedci postupne zapli jednotlivé prístroje a v máji sonda naštartovala svoje motory a začala sa približovať ku kométe. Na obežnú dráhu kométy vzdialenej od Zeme 509 miliónov kilometrov sa dostala 6. augusta, pričom záverečný približovací manéver trval šesť a pol minúty. Dvanásteho novembra 2014 potom sonda vypustila modul Philae, ktorý pristál približne o sedem hodín neskôr, čím sa stal prvým ľudskou rukou vyrobeným strojom na kométe. Pri pristátí sa mu však nepodarilo vystreliť úchytné zariadenia podobné harpúne, a preto sa odrazil. Na povrch kométy po druhý raz dosadol až o hodinu a 50 minút neskôr, potom sa odrazil ešte raz a po siedmich minútach pristál po tretí raz. Modul Philae zaznamenal prítomnosť organických molekúl Po niekoľkých dňoch sa mu však vybila batéria a prepol sa do hibernačného režimu. Počas krátkeho obdobia fungovania ale stihol na povrchu kométy zaznamenať prítomnosť organických molekúl. Z hibernačného režimu sa prebral až po siedmich mesiacoch a následne sa prostredníctvom Rosetty sedemkrát nakrátko skontaktoval so Zemou. Posledný kontakt s ním vedci nadviazali vlani 9. júla, odvtedy však boli všetky pokusy o komunikáciu neúspešné. Tento rok vo februári preto jeho misiu oficiálne ukončili, pričom Rosette sa začiatkom tohto mesiaca podarilo modul nájsť, a určiť tak jeho presnú polohu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Sonda Rosetta narazila do kométy, ukončila tým svoju misiu

Gladiátors Trenčín do novej sezóny s posilami

Univerzitné mužstvo Gladiators Trenčín bude v nadnárodnej súťaži EUHL pokračovať i v nasledujúcom ročníku. Zverenci Mariána Smerčiaka dokonca medzi sebou privítali viacero nových hráčov, medzi ktorými sú i zvučné mená z juniorskej extraligy. Možnosť študovať a súčasne hrať hokej tak ponúkol univerzitný celok ďalším bojovníkom nielen z Trenčína. V rámci Európskej univerzitnej hokejovej ligy (EUHL) bude v nadchádzajúcej sezóne pokračovať i celok spod hradu Matúša Čáka. Mužstvo, ktoré podporili zástupcovia oboch trenčianskych vysokých škôl – Ján Rebro (Vysoká školou manažmentu/City University of Seattle v Trenčíne) a Jozef Habánik (Trenčianska univerzitou Alexandra Dubčeka v Trenčíne), je súčasťou súťaže od jej samotného zrodu a do najbližšieho boja o Sekeráš Trophy sa rozrástlo o viacero hráčov. "Po ukončení predošlej sezóny sme si dali nejaký čas na oddych, no následne sme sa pustili do príprav na tú nadchádzajúcu, ktorá sa začne už o niekoľko dní. Kým minulé leto sme strávili predovšetkým budovaním novej kabíny na ZŠ Pavla Demitru v Trenčíne, tento rok sme budovali káder," rozhovoril sa manažér Lukáš Frývaldský. Svoj celok napokon rozšírili na každom poste. "V tíme sme privítali viacerých hráčov. Sympatizantom EUHL je určite veľmi dobre známy Štefan Vystavil, ktorý ešte minulý rok pôsobil v HK Slávia STU Bratislava, a po dvojročnej prestávke sa nám vrátil Andrej Orolin. Okrem nich máme aj nazvime ich univerzitných nováčikov, no hokejových skúseností majú títo hráči naozaj hodne. Na brankárskom poste pribudol Milan Stuhl a Marián Smerčiak – syn nášho trénera. Medzi ďalšími sú Milan Ragula, Adam Haščič, Kristián Vavro, Filip Vatrt, Dávid Smolka, Dávid Zvara, a rokujeme ešte aj s ďalšími, ktorí s nami absolvujú či už tréningy, ale i prípravné zápasy. Väčšina týchto chlapcov má bohaté skúsenosti z juniorských súťaží, napríklad posledný menovaný Zvara nazbieral v minulej sezóne v martinskom drese 44 kanadských bodov (21+28), tak veríme, že sa im bude dariť i u nás," pokračoval Frývaldský. Trenčianski Gladiátori sa nezahryzli len do tréningového procesu, svoj priestor dostali už aj prípravné zápasy. "V rámci prípravných stretnutí chceme dať čo najväčší priestor hlavne novým hráčom a, samozrejme, tým, s ktorými stále rokujeme. Do začiatku sezóny už nezostáva veľa času a preto chceme mužstvo vyskladať naozaj najlepšie ako sa len bude dať. Nereprezentujeme len seba ako tím, ale tiež obe univerzity a mesto Trenčín ako také. Robíme teda všetko preto, aby sme sa o pár mesiacov, keď bude sezóna končiť, nemuseli hanbiť, ale práve naopak," vyslovil manažér Frývaldský. Prostredníctvom univerzitného hokeja chcú mladým ľuďom nielen z Trenčína poskytnúť príležitosť na zábavu: "Tak ako naposledy, tak i tento rok budeme mať ako hrací deň nedeľu. Verím preto, že cestu na zimný štadión si nájde čo najviac ľudí, predovšetkým študentov. Samozrejme, že im chceme robiť radosť v prvom rade hrou, ale chystáme i viaceré súťaže či akcie – aby sa mohli stať súčasťou našej veľkej hokejovej rodiny." autor: Janka Danková Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Gladiátors Trenčín do novej sezóny s posilami

Stümpel sa vracia do zostavy Liptákov, Cibák ešte nie

Martin Cibák bude chýbať Liptákom ešte mesiac.LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 30. septembra (WebNoviny.sk) - Hokejový útočník Jozef Stümpel by sa mal v nedeľu vrátiť do zostavy nováčika najvyššej súťaže MHK 32 Liptovský Mikuláš. Štyridsaťštyriročný majster sveta mal od prvého stretnutia sezóny problémy s nohou a duely sledoval len zo striedačky Liptákov. "V piatok v Trenčíne ešte nebude hrať, ale v nedeľu proti Zvolenu by už nastúpiť mal," povedal pre denník Šport šéf liptovského klubu Ivan Droppa. MHK 32 chýba aj ďalší skúsený hokejista Martin Cibák. Víťaz Stanleyho pohára 2004 s Tampou Bay má problémy v hornej časti tela. "Predpokladám, že na ľade by sa mal objaviť o mesiac," doplnil Droppa. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Stümpel sa vracia do zostavy Liptákov, Cibák ešte nie

Zatkli mužov, ktorí mali v aute materiál na výrobu bômb

Na nemecko-rakúskej hranici zatkli 4 mužov, v ich aute našla polícia tri rúrky, výbušný materiál a niekoľko zápalných zariadení.BERLÍN 30. septembra (WebNoviny.sk) - Poľského občana a troch mužov z Afriky zatkli po tom, čo polícia na nemecko-rakúskej hranici zastavila vo štvrtok ich auto, v ktorom sa nachádzali zbrane a materiály na výrobu výbušných zariadení. Informovala o tom tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na dnešné oznámenie nemeckého policajného hovorcu. V aute bol Poliak a traja muži z Afriky Poliaka (39), Guinejčana (20) a dvoch mužov z Pobrežia Slonoviny (29, 37) zastavili kvôli bežnej hraničnej kontrole v okrese Kiefersfelden v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko - a v ich aute našla polícia tri rúrky, výbušný materiál a niekoľko zápalných zariadení. Polícia objavila vo vozidle, ktoré zastavila vo štvrtok okolo 22.30 h SELČ, aj viacero nožov a omamnú látku. Keď experti na zneškodňovanie výbušnín skúmali auto, diaľnica bola uzatvorená. Operácia expertov trvala vyše sedem hodín. Podľa polície bezprostredný výbuch nehrozil Polícia dospela k záveru, že hoci by mohli byť materiály použité na výrobu rúrkových bômb, bezprostredné nebezpečenstvo výbuchu nehrozilo. Úrady informovali, že vyšetrujú, či sa Poliak snažil Afričanov dostať cez hranicu ilegálne. Nemecko prijalo v roku 2015 1,1 milióna migrantov. Hoci hranice krajiny sú stále otvorené, približne od začiatku tohto roka sú posilnené hraničné kontroly, lebo verejná mienka sa začala obracať proti utečeneckej politike otvorených dverí, ktorú uplatňuje nemecká kancelárka Angela Merkelová. Spolková polícia pochválila štvrtkový nález ako úspech a hovorkyňa dodala: "Vidíte, že (zvýšené) hraničné kontroly sa vyplácajú." Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zatkli mužov, ktorí mali v aute materiál na výrobu bômb

Vedenie KHL potvrdilo koniec spolupráce Slovana s Miklíkom

Michel Miklík sa počas sezóny 2015/2016 vrátil do Slovana po pôsobení v konkurenčnom Amure Chabarovsk.MOSKVA 30. septembra (WebNoviny.sk) - Vedenie Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) spečatilo ukončenie spolupráce medzi Slovanom Bratislava a útočníkom Michelom Miklíkom. Referuje o tom oficiálny web KHL s dôvetkom, že matrika zaregistrovala ukončenie zmluvy na základe rozhodnutia disciplinárnej komisie. Tridsaťštyriročný krídelník sa počas sezóny 2015/2016 vrátil do Slovana po pôsobení v konkurenčnom Amure Chabarovsk. V septembri 2015 podpísal s "belasými" kontrakt na dva súťažné ročníky, no pred aktuálnou sezónou už nefiguroval v plánoch kouča Miloša Říhu. Michel Miklík strávil v Slovane takmer tri sezóny a odohral zaň 146 duelov základnej časti (35+36) a pridal 7 štartov v play-off (0+2). Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vedenie KHL potvrdilo koniec spolupráce Slovana s Miklíkom

Recept dňa

Karfiol zapečený so syrom

1 karfiol
150 g strúhaného syra
4 vajcia
6 dkg masla
hladká múka
olej
4 dl mlieka
mleté čierne korenie
soľ

Očistený karfiol rozoberte na väčšie ružičky, vsypte do vriacej osolenej vody a uvarte domäkka. Z masla a múky spravte svetlú zápražku, zrieďte ju mliekom, rozšľahajte a povarte na hustejšiu omáčku. Vmiešajte časť strúhaného syra a miešajte až sa rozpustí. Odkvapkaný karfiol poukladajte aj s časťami natvrdo uvarených vajec do vymastenej formy, osoľte, okoreňte, zalejte omáčkou. Posypte zvyškom syru a zapečte v rúre. Podávajte s varenými zemiakmi a zeleninovým šalátom.

Dobrá rada

Ocot

Počítač a myš možno umývame octom rozriedeným s vodou. (vypnúť)Aj žaluzie. Odtok – ocot a jedlá sóda čistí a odstraňuje zápach. Lievikom nasypeme do odtoku pol šálky sódy a potom šálku octu. Keď prestane peniť, prepláchneme horúcou vodou a po 5 min. prepláchnuť studenou vodou. Ak odtok zle odteká pol šálky soli a 2 šálky vriaceho octu + potom voda. Biely vínny ocot odstraňuje plesne. Cenovky a etikety odstránime octom. Chrómové armatúry postriekame octom a vyleštíme handričkou. Aj rodinné striebro. Pozor – ocot nepoužívame na perly Škvrny z koberca – 2 lyžice soli v pol šálke bieleho octu. alebo l lyžica octu a l lyžica kukuričného škrobu. drevené obloženie – pol litra teplej vody, 4 lyžice bieleho alebo jablčného octu a 2 lyžice olivového oleja. Votrieť a preleštiť. Očistí stierače aj nálepky z auta. 3 diely octu a l diel vody natrieť na okno proti námraze. Čistí chladničku Do mikrovlnky l šálka vody a štvrť šálky octu – variť 5´. Keď vychladne, namočiť tam špongiu a umyť. Mastné škvrny na sporáku a obkladačkách umyť neriedeným octom. Potom pretrieť čistou vodou. 3 lyžice octu dať do prípravku na umývanie riadu. Do panvice dať 2 šálky octu a 10´ povariť. Nebude pripekať. Odstráni mastnotu na variči a v rúre. Očistí otvárače na konzervy a škvrny na riade – aj sklenenom. Aj termosku. Do nádoby dať 1 ½ šálky jablč. octu a niekoľko kvapiek jari dať do špajze. - Mole sa utopia. Keď sa dusí mäso do vody pridať pár lyžíc jablčného octu – nezrazí sa. Pár kvapiek dať do vody v ktorej sa varia vajcia. Krásne vlasy – 1 lyžička jablčného octu, 2 lyžice olivového oleja a 3 bielka – 30´ na hlave a potom umyť šampónom. Škvrny z ovocia zmiznú z rúk po umytí octom. Preč s lupinami – 2 šálky jablčného octu a 2 šálky studenej vody opláchnuť po šampóne. Do vane pridať 2 šálky jablkového octu – proti boľavým svalom a únave. Pôsobí proti modrinám. Ráno sa umyť pod pazuchami octom a nechať uschnúť. Lieči kurie oká a mozole. Aj plesne na nohách. (Chlieb ponoriť do octu a na nohu ako obklad. Kloktadlo – 1 pohár teplej vody, 1 lyžica jablčného octu a l lyžička soli. 3 x denne potrieť herpes bielym octom. Pleťové tonikum – ¼ šálky jablčného octu a ¼ šálky vody – na tvár a uschnúť. Neriedený jablčný ocot dať na starecké škvrny 10´ Ak nechty pred lakovaním potrieme octom, vydržia dlhšie. Potrieť včelie bodnutie. Odstráni plesne zo sprchového závesu. Ocot a jedlá sóda vyčistia vane a kachličky. Na koľajničky v sprche nalejeme trochu octu a kefkou vydrhneme. Vyčistí aj škáry medzi kachličkami a chrómové kohútiky, zrkadlá a kľučky. Sprchovú hlavicu ponoriť na 10 ´ do vody s octom. 2 šálky octu naliať do záchodu na noc. Pleseň odstránime roztokom z 3 lyžíc bieleho octu, l lyžičky bóraxu a 2 šálok horúcej vody. Nastriekať na steny, obklady a pod. Jediná šálka bieleho octu do posledného plákania: - bielizeň bude biela, ustáli farebné oblečenie, zbaví statickej el., bude mäkká a voňavá a zabije baktérie Keď farbí šatstvo namodro alebo nazeleno – pred 1. praním na 10 minút do neriedeného bieleho octu. Bieli ponožky a odstraňuje žltý nádych Pripálenú škvrnu od žehličky pretrieť octom Pokrčené oblečenie dať na vešiak a postriekať 1 diel octu a 3 diely vody. Jablčný ocot nepoužívať na pranie!!! Neriedený biely ocot odstráni škvrny po krvi, koly, farby na vlasy, kečupu a červeného vína, škvrny od potu, dezodorantu, kávy Odstraňuje pleseň Treba ním postriekať mravenisko Roztokom vody a octu utierame podlahu Odmastí radiátory, vetráky Nastriekať na staré tapety- pôjdu ľahšie dolu. Sadra pomalšie stuhne keď pridáme niekoľko kvapiek bieleho octu. Skrutky a matice – pridať trochu octu ak sú hrdzavé

Stavebník

Kedy vysádzať živý plot

Živé ploty z opadavých drevín s jednoduchým koreňovým systémom sa vysádzajú na jeseň po opadnutí lístia až do prvých mrazov a alebo skoro na jar do začiatku pučania. V krajoch, kde prvé mrazy prichádzajú zvlášť skoro, je lepšie počkať s výsadbou až do jari.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Zvolen, Budča, Hronská Dúbrava, Kováčová, Lieskovec, Očová, Ostrá Lúka, Sliač, Tŕnie, Turová, Vígľaš, Zvolenská Slatina
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang