Úvod > Články a rady > Firemné články > Ako dodáte šmrc vášmu vidieckemu domu s drásanými oknami

Ako dodáte šmrc vášmu vidieckemu domu s drásanými oknami

Drevenica v českých horáchKeď sa povie "drásané okná", možno to na prvé počutie znie trochu drsne. Nejde však o nič iné, ako o techniku, ktorou zabezpečíte, že sa na ráme v plnej kráse ukáže jedinečná štruktúra dreva. Drásané okná či dvere sú romantické a majú historický nádych. Zároveň sú však super moderné vďaka použitiu moderných technológií, ktoré nájdete aj v iných kvalitných eurooknách.

Nový trend drásaných okien ocení každý, kto chce na dome zachovať prírodný či historický ráz, a pritom neupustiť z nárokov na moderný komfort. Drásané okná majú technologicky všetky parametre klasických eurookien, ale vďaka svojmu dizajnu, ktorý odhaľuje štruktúru dreva ako keby bolo vystavené prírodným podmienkam celé roky, sú ideálne na použitie pri rekonštrukcii alebo stavbe nových zrubových domov, chalúp, prípadne reštauračných zariadení ako sú koliby, a takisto na niektoré typy historických budov.

Drásaný výrobok je vždy originál

Už dlhšie pozorujeme veľký záujem o tento typ okien v zahraničí. Ide najmä o ľudí z krajiín, kde si potrpia na tradície a kde sú v užívaní mnohé historické budovy. Sídla na vidieku v Anglicku či Taliansku, domy v Alpách či švajčiarskych údoliach si doslova pýtajú niečo extra - prvok, ktorý ich ozvláštni a nepotlačí prirodzený šarm.

Keďže sa menia klimatické podmienky a sú vyššie nároky na pohodlie bývania, spotrebitelia i úrady tlačia na využívanie moderných technológií. Na druhej strane estetické kritériá, stavebné postupy, ale ani požiadavky Horský drevený dompamiatkarov nedovolia na staré budovy montovať len tak čokoľvek. Drásané okná a dvere sú dobrým kompromisom, keďže pôsobia akosi starobylo a viac prírodne, než klasické eurookná.

Dajú sa zaradiť k takzvanému rustikálnemu trendu. Na množiaci sa dopyt naskočili malé dizajnérske firmy, ktoré ponúkajú opravené starožitné okná a dvere alebo nové, vyrobené z "ostareného" dreva. Vidno na ňom dokonalú štruktúru, preto je každý takýto kus originál. Každé drevo, každý strom sú totiž iné.

Ako dosiahnuť žiadaný efekt pri drásaných oknách?

Na YouTube nájdete návody na to, ako novému drevu dodať rustikálny (vidiecky), historický či vintage výzor. Americké farmy si potrpia na "vetrom ošľahaný vzhľad".

Podstatou všetkých týchto techník je, že zvýrazníte letokruhy. A to nielen viditeľne, ale aj hmatateľne - štruktúru cítite aj pod prstami. Drevo nie je vybrúsené dohladka a farbu sa nesnažíte zjednotiť náterom. Tak, ako by to vyzeralo na oknách a dverách vetrom, dažďom a mrazom ošľahaného vidieckeho domu, ktorý už nejaké to storočie privítal.

Z tých jednoduchších techník stojí za spomenutie úprava dreva podomácky Drásané dvere osadené do vidieckeho domupomocou čierneho čaju, octu a oceľovej vlny. Okrem toho existujú aj profesionálne nátery a špeciálne techniky, ktoré dosiahnu starožitný vzhľad dreva na oknách, dverách či nábytku. Japonské umenie Shou-sugi-ban napríklad využíva na úpravu dreva opaľovanie ohňom a vodu. Pri technike drásania, ktorú využíva na výrobu svojich drásaných okien a dverí firma SALAJ, sa zas žiadaný efekt dosahuje takzvaným kefovaním.

Moderné technológie sa s históriou nebijú

"Drásané okná robíme zatiaľ v rovnakej cene ako klasické eurookná. Sú síce náročnejšie na výrobu, ale zakúpili sme si do firmy špeciálne zariadenie, ktoré náročnosť do istej miery znižuje," hovorí zástupca spoločnosti SALAJ Peter Magušín.

Ďalšie technológie, ktoré pri výrobe týchto zaujímavých okien používajú, sú pritom rovnaké ako pri klasických eurooknách. "Je to dvojité tesnenie, bezpečnostný zámok a dvojité alebo trojité sklo. Drásané okná napriek tomu vyzerajú, ako keby boli z niekoľkostoročného domu," dodáva P. Magušín.

Firma:
Adresa: